Yunan limanı Dedeağaç, ABD tabanca merkezine dönüştü

23.08.2022
Yunan limanı Dedeağaç, ABD tabanca merkezine dönüştü


Yunan kentindeki Amerikan askerinin varlığından Atina yönetimi kıvanç duyuyor. ABD merkezli gazete, bölgedeki gelişmeyi ve Türkiye’nin tutumunu yazdı.

Yunanistan’da oldukca sayıda üs, ABD’li askerlerin hareketliliğine sahne oluyor.

Yunan basını, geçtiğimiz yıl, ABD’den Dedeağaç Limanı’na oldukca sayıda helikopter, İHA, tank, top ve ağır silahların sevk edileceğini yazmış, tedarikin “şimdiye kadar eşi benzeri görülmemiş” olduğu vurgulanmıştı.

New York Times gazetesi de Dedeağaç’ın, ABD’nin tabanca merkezi haline geldiğine dikkati çekti.

ABD’nin askeri yığınağı 14 kat arttı

ABD’nin Dedeağaç üstünden taşımış olduğu askeri malzemenin geçen yıl 14 kat artarak 3 bin 100 “bölüme” ulaşmış olduğu açıklandı. Bu yıl ise bu rakama halihazırda ulaşıldığı vurgulandı.

ABD’nin Dedeağaç’a askeri yığınağı

Yunanistan’ın kuzeydoğusundaki liman kentinin, Doğu Avrupa’daki ABD askeri varlığının artırılmasında merkezi bir rol üstlendiği açıklandı.

Pentagon’un “çok önemli cephaneliklerle” attığı bu adımın, Rusya’nın bölgedeki “saldırganlığının” denetim altına alma çabaları kapsamında gerçekleştirildiği ifade edildi.

“Türkiye korkusu Washington’a yaklaştırdı”

Haberde, “Türkiye korkusu ve Ukrayna ile dayanışma, Yunanistan’ı Washington’a yaklaştırdı. Yunanistan, ABD’ye çeşitli yerlerde genişletilmiş askeri erişim izni verdi.” ifadeleri kullanıldı.

Yunanistan memnuniyetle karşıladı

Bu durumun yalnızca Rusya’nın değil, Türkiye’nin de tepkisine yol açmış olduğu anlatılarak, “Askeri faaliyetlerdeki artış, Yunanistan hükümeti tarafınca memnuniyetle karşılandı.” denildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, söz mevzusu askeri hareketliliğe tepki göstermişti.

Erdoğan’ın sözlerini hatırlattılar

Erdoğan’ın “Kime karşı kurdular?” şeklindeki sorusu hatırlatılarak, “Verdikleri yanıt ‘Rusya’ya karşı’ oluyor. Yemeyiz.” söylediği anımsatıldı.

Öte taraftan NATO’nun çoğunun Ukrayna’nın yanında yer almış olduğu, Erdoğan’ın ise “devamlı değişik bir yol çizmeye istekli” olduğu ve bu yüzden Türkiye’yi arabulucu olarak konumlandırdığına yer verildi.

New York Times: Yunan limanı Dedeağaç, ABD silah merkezine dönüştü #1

ABD’li Senatör Menendez, Türkiye’nin NATO üyeliğini sorguladı – HABER İÇİN TIKLAYIN

New York Times: Yunan limanı Dedeağaç, ABD silah merkezine dönüştü #2

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.