Yunanistan’da Batı Nil Virüsü vakaları artıyor

06.09.2022
Yunanistan’da Batı Nil Virüsü vakaları artıyor


Ülkede sivrisinekler vasıtasıyla bulaşan Batı Nil Virüsü vakaları 160’a, virüs sebebiyle yaşamını yitirenlerin sayısı ise 14’e çıktı.

Yunanistan'da Batı Nil Virüsü vakaları artıyor

Yunanistan’da sivrisinekler vasıtasıyla bulaşan ve bir enfeksiyon hastalığı olan Batı Nil Virüsü (BNV) vakalarda artış gözlemleniyor.

Yunanistan Ulusal Halk Sağlığı Örgütü’nden (EODY) meydana getirilen açıklamada, BNV vakaları ve ölümlerinin artmaya devam etmiş olduğu ifade edildi.

14 şahıs öldü

Ülkedeki olay sayısının 160’a çıkmış olduğu aktarılan açıklamada, şu ana kadar 14 kişinin de virüs sebebiyle öldüğü kaydedildi.

Açıklamada, vakalardan 98’inin menenjit şeklinde merkezi sinir sistemini etkileyen rahatsızlıklardan şikayetçi olduğu, 62’sinin ise hafifçe semptomlar gösterdiği yada asla emare göstermediği vurgulandı.

EODY, 30 Ağustos itibarıyla ülkede 123 BNV vakası ve virüse bağlı 11 ölüm kaydedildiğini bildirmişti.

Yunanistan da Batı Nil Virüsü vakaları artıyor #1

Batı Nil Virüsü (BNV) nedir

Çoğu zaman “Culex” eşeysel sivrisineklerin ısırmasıyla bulaşan BNV’den korunmak için herhangi bir aşı bulunmazken sivrisinek ısırıklarına karşı korunma tavsiye ediliyor.

Sivrisineğin ısırdığı andan itibaren kuluçka süresinin 2 ile 14 gün içinde değişmiş olduğu, bağışıklığı zayıf olanlarda bu sürenin 21 güne çıkmış olduğu belirtiliyor. Virüsün bulaştığı kişilerin ortalama yüzde 80’inde herhangi bir emare görülmediği, hastaların ortalama yüzde 20’sinde ateş, halsizlik, bulantı-istifra, baş ve kas ağrısı şeklinde semptomların görüldüğü ifade ediliyor.

AA’nın haberine nazaran; BNV vakalarına çoğunlukla; Afrika, Avrupa, Orta Doğu, Şimal ABD ve Batı Asya’da rastlanıyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.