Yunanistan’dan Ukraynalı ve öteki mültecilere değişik işlem itirafı

27.09.2022
Yunanistan’dan Ukraynalı ve öteki mültecilere değişik işlem itirafı


Dünyanın en büyük problemlerinden biri düzensiz göç.

Doğu ve Afrika’dan Avrupa ve ABD’ye uzanan göç rotasında başta Suriyeliler ve Afganlar olmak suretiyle çoğu zaman Orta Doğu toplumlarından insanoğlu umuda yürüyor.

Son dönemde ise Ukrayna-Rusya savaşı ile beraber milyonlarca Ukraynalı, ülkesini terk ederek Avrupa’nın değişik ülelerinde sığınmacı konumuna düştü.

Bu gelişmeden sonrasında ise Avrupa ülkelerinin Ukraynalı ve öteki ülkelerden gelen mültecilere işlem farkları münakaşa mevzusu oldu.

Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis, basın toplantısında gazetecilerin göç sorununa ilişkin sorularını yanıtladı.

Yaklaşım farkı AB’nin sonucu

AA’nın haberine nazaran Mitarakis, “Ukrayna’dan gelen sığınmacılar ile öteki ülkelerden gelen mültecilere yaklaşımın değişik olduğu bir gerçek. Bu, Yunanistan’ın değil, AB’nin kararıdır.” diye konuştu.

AB Bakanlar Konseyi İçişlerinin Ukrayna’dan gelen göçmenlerin sığınmacı statüsünün direkt tanınmasına yönelik uygulamaya gittiğini hatırlatan Mitarakis, Yunanistan’ın, Ukraynalılar için uygulanan AB sınırları içindeki özgür dolaşım hakkının, tüm sığınmacılar için uygulanmasını istediğini kaydetti.

“Mültecilerin ilk girdikleri ülkede kalması doğru değil”

Mitarakis, “Avrupalı müttefiklerimize, AB’nin herhangi bir üye ülkesi tarafınca tanınmış sığınmacılar, AB sınırları içinde özgür dolaşım hakkına haiz olmalı diyoruz.” dedi.

Mültecilerin AB’de ilk giriş yapmış olduğu ülkede kalmasının doğru bir yaklaşım olmadığını korumak için çaba sarfeden Mitarakis, AB’nin bu ülkelerle daha oldukça dayanışma içinde olması icap ettiğini söylemiş oldu.

“Yükü orantılı kaldırmalıyız”

Mitarakis, Yunanistan’ın sonsuz sayıda mülteciyi ağırlamasının mümkün olmadığını ifade ederek, “AB’nin yüzde 2,4’ünü oluşturuyoruz. Buna orantılı bir yük kaldırmalıyız.” diye konuştu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.