Yunus Emre Kelkitli; Türkiye İsrail Görüşmesi Ne Anlama Geliyor?

14.03.2022
Yunus Emre Kelkitli; Türkiye İsrail Görüşmesi Ne Anlama Geliyor?

2007 yılından bu yana iki ülke arasında devlet başkanları düzeyinde bir görüşme yapılmamıştı. Peki, uzun süredir bu düzeyde bir görüşme yapmayan iki ülke neden bir araya geldi?

Yunus Emre Kelkitli’nin bildirdiği görüşmeden detayları aktaralım. Artan petrol fiyatları ve peşinden gelen enerji kaynaklarına ulaşım sıkıntısı iki ülkenin ortak gündemini oluşturdu. Akdeniz’de Türkiye ve Yunanistan arasında gerilime neden olan sondaj çalışmalarına da değinildi. Akdeniz’de ki enerji çalışmalarının Türkiye ve İsrail işbirliği ile devam edilmesi gerektiği gündeme getirilirken karşılıklı görüşmelerin devam edeceği de bildirildi.

İsrail’in Gazze’ye saldırması ve arkasından Davosta gelen one minute krizinden sonra ipler kopma noktasına gelmişti. 2010 yılında yaşanan Mavi Marmara gemisi baskının da 10 Türk vatandaşının İsrailli komandolar tarafından öldürülmesi ipleri tamamen koparmıştı. Türkiye İsrail için her zaman bir dost eli olmuştur. Yıllar süren bu dostluk İsrail’in yanlış tutumları ile bozulmuştu. Bugün iki ülkeyi bir birine yaklaştıran tüm dünyayı etkisi altına alan enerji krizi oldu. Rusya- Ukrayna savaşı gösterdi ki dar boğaza giren enerji krizi ancak doğu Akdeniz’deki işbirliği ile çözülebilir. Türkiye ve İsrail bölgenin iki vazgeçilemez oyuncusu konumunda. İki ülkenin enerji krizinden hasarsız çıkabilmesi için birbirine ihtiyacı olduğu kesin.

Yunus Emre Kelkitli

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.