Yurt dışından cep telefonu getirme sınırı yabancıları da kapsıyor

07.11.2022
Yurt dışından cep telefonu getirme sınırı yabancıları da kapsıyor


Tecim Bakanlığı’nın yeni uygulamasına gore yolcuların yurt dışından 3 yılda 1’den fazla vergiden muaf cep telefonu getirmesi önlenmişti. Bu sınırlamaya yabancılar da dahil oldu.

Vergi ile birleşince fiyatı artan cep telefonlarını ucuza mal etmek isteyenler, yurt dışına çıktıklarında bununla beraber cihazları yurda sokuyordu.

Tecim Bakanlığı devreye girerek, cep telefonlarını yurda sokuşa sınırlama getirdi ve denetimleri artırdı.

Yurt dışından getirilen telefonlarla ilgili yeni uygulamaya ilişkin bir detay daha netlik kazanmıştır.

Tecim Bakanlığı’nın kaçakçılığı önlemek için devreye soktuğu yurt dışından 3 yılda 1’den fazla vergiden muaf cep telefonu getirmesi sınırlaması yalnız yurttaşları değil yabancıları da kapsıyor.

3 yılda bir yalnız 1 tane vergiden muaf telefon getirilebilecek

1 Kasım’dan itibaren hayata geçirilen düzenleme, yurt dışından cep telefonu getiren yabancıları da ilgilendiriyor. Bu durumda yabancı yolcular da artık 3 yılda yalnız 1 tane vergiden muaf cep telefonu getirebilecek.

Türkiye’deki ve dünyadaki telefon tutarları

Günümüzün gözde telefonlarından iPhone 14 Türkiye’de 31 bin TL’den başlıyorken, bu da 1.699 dolara denk geliyor. ABD’da iPhone 14 baz model, daha düşük bir sayı olan 829 dolarla satışta. Aynı model Japonya 831 dolardan satılıyor.

Cep-telefonu

Yurda sokulan cep telefon sayısı denetleniyor

Yurt dışından gelen yolcuların kişisel cep telefonlarının haricinde getirdikleri telefon sayısı hakkı denetleniyor. Gümrük kapısında görevli personel tarafınca, yolcuya ilişkin kişisel kullanımdaki cep telefonu haricinde kalan cep telefonunun muafiyet kapsamında olup olmadığını denetim ediliyor.

Tecim Bakanlığı ile BTK iş birliği içinde hareket ediyor

Tecim Bakanlığı ile Data Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) denetlenmesine ilişkin iş birliği yapmış oldu. BTK’nın aktardığı veri ağı ile oluşturulan sorgulama ekranı yardımıyla, ülkeye girişte meydana getirilen denetim ve denetim işlemlerinin etkinliği artırıldı.

Yurt haricinde getirilen telefonların kayıt edilmesi gerekiyor

Yurtdışından getirilen telefonlar 120 gün kayıt yaptırmadan kullanılabiliyor. Aygıt 120 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda iletişime kapatılıyor.

E-devlet sisteminden kayıt hakkının sorgulanması, harç tutarının yatırılması  ve kayıt işlemlerinin tamamlaması gerekiyor.

Harç ödemesi kayıt esnasında sisteme entegre bankalar ya da vergi dairesi vasıtasıyla yapılmış oldu ise e-Devlet kayıt sayfasına geri dönülerek kayıt işleminin onaylanması ve sekiz rakamdan oluşan müracaat takip numarasının alınması gerekiyor.

Cep telefonu

Yabancı uyruklular da kayıt yaptırabilir

Evet alınabilir. YKN (Yabancı Kimlik Numarası) bulunan 18 yaş üstü bireyler PTT’den alacakları e-devlet şifresi ile e-devlet sistemi üstünden kayıt yapabiliyor.

IMEI kaydının tutarı

2022 senesinde yurt dışından getirilen telefonu Türkiye’de kullanabilmek için yapılması mecburi olan IMEI kaydının tutarı yeni aboneliklerde 86 TL yerine 117 TL maktu ÖİV alınacak. IMEI kayıt harcı ise 2 bin 6 TL’den 2 bin 732 TL’ye çıkarıldı.

2023’te sayı artacak

Eğer bir değişim yapılmaz ise ekim ayında açıklanan ÜFE oranına gore, bazı vergi, harç, ceza, geçişlik tutarı, yurt dışından yolcu bununla beraber getirilen cep telefonlarından alınan IMEI kayıt harcı tutarı, yeni yıl ile beraber 2022 yılı için ortaya çıkan yüzde 122,93’lük tekrardan değerleme oranında artırılacak. Böyleci 2022’de 2 bin 732 TL olan bu harç, 2023’te 6 bin 91 TL’ye çıkacak.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.