Yüzde ortaya çıkan 10 tehlikeli hastalık

04.10.2022
Yüzde ortaya çıkan 10 tehlikeli hastalık


Yüzünüzdeki bazı işaretler ciddi hastalıklara ve sıhhat problemlerine işaret edebilir. İşte bir sıhhat sorununa işaret eden ve hafife alınmaması ihtiyaç duyulan 10 durum.

Yüzde ortaya çıkan 10 tehlikeli hastalık

Tüm sıhhat sorunları ve tüm hastalıklar kendini açıkça göstermez ve hepsi vücutta görünür emarelere niçin olmaz. Sadece bazıları cilt değişikliklerine niçin olarak kendilerini izah edebilir.

Bu yüzden vücudunuzu tertipli olarak gözlemlemek önemlidir. Bilhassa, herhangi bir anormallik aramak için cildi araştırma alışkanlığı edinmek iyidir.

Acayip bir şey fark etmeniz durumunda, durumu doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Ciltte ortaya çıkan emareler asla hafife alınmamalıdır.

İşte yüzünüzde hastalıkları gösteren 10 emare.

Yüzde ortaya çıkan 10 tehlikeli hastalık #1

Kuru cilt yada dudaklar

Kuru cilt ve kurumuş dudaklar oldukça yaygın bir durumdur ve çoğu zaman vücudun susuz kalmasından doğar. Sadece, bunun haricinde hipotiroidizm (yetersiz tiroid hormonu seviyeleri) yada diyabet şeklinde ter bezlerinin işleyişini etkileyen daha ciddi bir soruna da işaret edebilir.

Hipotiroidizmin öteki emareleri devamlı üşümek, kilo alımı ve yorgunluktur. Diyabet emareleri içinde ise aşırı susuzluk, sık idrara çıkma ve bulanık görme bulunur.

Yüzde ortaya çıkan 10 tehlikeli hastalık #2

Oldukca fazla yüz kılı

İstenmeyen tüyler, bilhassa yanaklar, çene ve üst dudaklar süresince, adam hormonlarının fazlalığının yarattığı hormonal bir dengesizlik olan polikistik over sendromuna işaret edebilir.

Bu hastalığın, doğurganlık çağındaki yüz binlerce bayanı etkilediği tahmin edilmektedir.

Yüzde ortaya çıkan 10 tehlikeli hastalık #3

Göz kapaklarınızdaki sarı ve yumuşak büyümeler

Ksantelazmalar isminde olan bu kolesterol dolu lezyonlar, daha yüksek kalp hastalığı riskini izah edebilir. Araştırmalar, ksantelazmalı deneklerin daha yüksek kolesterol seviyelerine haiz olduklarını ve bu da onları yüksek kalp hastalığı riskine soktuğunu göstermiştir.

Yüzde ortaya çıkan 10 tehlikeli hastalık #4

Göz altı torbaları ve şişkinlik

Gözleriniz bitkin görünüyorsa, kronik alerjileriniz olabilir. Alerjik reaksiyonlar damarların genişlemesine niçin olurlar. Gözlerin altındaki cilt oldukça duyarlı olduğundan, bu durum şişkinlik ve koyu mavi-mor bir renklenme yaratır.

Yüzde ortaya çıkan 10 tehlikeli hastalık #5

Yüz asimetrisi

Yüz asimetrisi inmenin ilk emarelerinden biridir. Hastalar yüzünüzün bir tarafının değişik göründüğünü, duyarsız bulunduğunu yada tamamen gülümseyemediğini hissedebilir.

Ek olarak konuşma problemleri de ortaya çıkabilir. İnme hem de çift görme ve kolların yada bacakların zayıflığı olarak da kendisini izah edebilir.

Yüzde ortaya çıkan 10 tehlikeli hastalık #6

Nefes cilt

Ten rengindeki minik bir değişim bile vücutta bir şeylerin yanlış ilerlediğini izah edebilir. Solgunluk anemi emaresidir. Sarı bir cilt karaciğer hastalığını izah edebilir.

Mavimsi dudaklar yada tırnaklar kalp yada akciğer hastalığına işaret edebilir.

Yüzde ortaya çıkan 10 tehlikeli hastalık #7

Yüzde döküntüler ve lekeler

Bazı sindirim problemleri ciltte ortaya çıkabilir. Kaşıntılı kırmızı sivilceler, vücudun glütene tepki gösterdiği otoimmün bir bozukluk olan çölyak hastalığını izah edebilir.

Elmacık kemikleri süresince kelebek şeklinde bir döküntü ve burun tıkanıklığı, başka bir otoimmün hastalık olan lupusun bir işareti olabilir.

Alerjiler, egzama, rosacea ve bazı enfeksiyonlar da yüz döküntülerini tetikleyebilir.

Yüzde ortaya çıkan 10 tehlikeli hastalık #8

Çeneden gelen akıntı

Uyurken on saniye yada daha çok solunum durmasına yol açan bir uyku bozukluğu olan uyku apnesi, uyurken çeneden sızıntılara niçin olabilir.

Ağır horluyorsanız ve baş ağrısıyla uyanıyorsanız yada gün süresince aşırı bitkinlik yaşıyorsanız ne olursa olsun bir uzmana başvurun.

Yüzde ortaya çıkan 10 tehlikeli hastalık #9

Saç dökülmesi

Kirpiklerinizi, kaşlarınızı yada saçınızı yitirmek, kıl köklerine hücum eden otoimmün bir hastalık olan alopesi areatanın bir işareti olabilir.

Hastalık vücudun belirli bölgeleriyle sınırı olan olabilir yada tüm vücudu kapsayabilir. Tedaviler mevcuttur, sadece ne yazık ki bugüne dek tam bir tedavi yoktur.

Yüzde ortaya çıkan 10 tehlikeli hastalık #10

Yeni benler

Bir çok ben çoğu zaman kaygı verici değildir. Sadece güvenli olmak için ciltteki herhangi bir yeni gelişme denetim edilmelidir.

Cilt kanseri olabilirler ve bazı durumlarda bir iç hastalık yada genetik sendromun bir işaretidirler.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.