Yüzüklerin Efendisi nerede çekildi? Hobbit Köyü nerededir?

Fantastik edebiyat serisinin en güzel uyarlamalarından biri olan Yüzüklerin Efendisi, çıktığı ilk günden itibaren büyük bir hayran kitlesine …

06.07.2021
Yüzüklerin Efendisi nerede çekildi? Hobbit Köyü nerededir?

Fantastik edebiyat serisinin en güzel uyarlamalarından biri olan Yüzüklerin Efendisi, çıktığı ilk günden itibaren büyük bir hayran kitlesine sahiptir. Yüzüklerin Efendisi serisinde en dikkat çeken şeylerden biri de çekim yapılan mekânların nerede olduğudur. Yüzüklerin Efendisi nerede çekildi? Ayrıkvadi nerededir? Hobbit köyü nerededir? İşte cevaplar…

Yıllar boyu tüm sinema dünyasını kasıp kavuran Yüzüklerin Efendisi serisinin en az bir filmini herkes mutlaka izlemiştir. Bu muhteşem seri ilk olarak bir kitap üçlemesi olarak karşımıza çıkmaktadır. John Ronald Reuel Tolkien’in kaleme aldığı Yüzüklerin Efendisi serisi, fantastik bir dünyanın kapılarını okuyucuya aralamaktadır. Kitap serisinin büyük bir hayran kitlesine ulaşmasıyla beyaz perde için hazırlık sürecine giren Peter Jackson, film üçlemesiyle sinema dünyasına ismini altın harflerle yazdırdı. Yüzüklerin Efendisi serisi 3 filmden oluşmaktadır. Bu üç film ise şu şekildedir; Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (2001), Yüzüklerin Efendisi: İki Kule (2002), Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (2003). Başrolünde Elijah Wood, Sean Astin, Ian McKellen gibi isimlerin yer aldığı seri, tüm dünyada hala en çok izlenen yapımlar arasında yer almaktadır. Seriyi izleyen herkes filmlerin nerede çekildiğini merak etti. Orta Dünya’nın muhteşem atmosferiyle dikkatleri üzerine çeken Yüzüklerin Efendisi’nin nerede çekildiğini gelin birlikte öğrenelim.

HOBBİT KÖYÜ NEREDEDİR?

Yüzüklerin Efendisi serisinde sıklıkla karşımıza çıkan Hobbit Köyü, izleyicilere unutulmaz anlar yaşatmıştı. Hobbit köyü, film serisi için özel olarak kurulmuştur.

Daha sonrasında gösterilen ilgiyle beraber turistik amaca hizmet etmesi için bırakılmıştır. Hobbit Köyü, Yeni Zelanda’nın kuzeyinde, 6 bin nüfuslu Matamata kasabası yakınlarında yer almaktadır. 

SERİDE DOĞAL GÜZELLİKLER DE YER BULMUŞTUR

Serinin çekimleri için Yeni Zelanda’nın doğal güzelliklerinden fazlasıyla faydalanılmıştır. Hiçbir efekt görsele ihtiyaç duymadan çekim yapılan mekanlardan bazıları ise şu şekildedir: 

1.Fiordland Ulusal Parkı

2.Pelennor Çayırları 


3.Bruinen


4.Troa Kayak Alanı


5.Güney Alplerin Dağ Sınırı

RANGİTATA VADİSİ

Geniş açılı çekimler için özellikle seçilen Rangitata Vadisi, serinin birçok sahnesinde karşımıza çıkmıştır. Yüzüklerin Efendisi serisine hayat veren bu muhteşem güzellikteki vadi, Yeni Zelanda’da yer almaktadır. 

HÜKÜM DAĞI NEREDİR?

Yüzüklerin Efendisi serisinde yüzüğün dövüldüğü ve final sahnesinde yüzüğün yok edildiği Hüküm Dağını hatırlarsınız. Oklar ve lavlarla çevrili bir şekilde tasvir edilen Hüküm Dağı, serinin final sahnesine ev sahipliği yapmıştı. Aslında Yeni Zelanda’da yer alan dağın gerçek ismi de; Ngauruhoe Dağı’dır. 

AYRIK VADİ NEREDEDİR?

Kaitoke Parkı içerisinde yer alan Hutt Nehri, göz alıcı bir doğal güzelliğe sahip. Ayrık Vadi’de yapılan bazı çekimler ise burada gerçekleştirilmiştir.

RED ROCKS

Yüzüklerin Efendisi serisinde Frodo ve Sam’in Kara Kapılar’a ulaştıkları sahneler Red Rocks’ta çekilmiştir. 

MANGAWHERO ŞELALESİ

Yüzüklerin Efendisi serisinde Gollum’un balık tuttuğu sahneleri hatırlarsanız. Gollum sahnelerin büyük bir kısmı Mangawhero şelalesi çevresinde çekilmiştir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir