Zamanlama açısından verilen sonucu doğru bulmuyorum

12.03.2022
Zamanlama açısından verilen sonucu doğru bulmuyorumBaşkan Ağaoğlu’nun açıklamaları şu şekilde:

“Görüş ayrılıkları olmasına karşın kulüp başkanlarımız, MHK’nın kararın zamanlamasıyla ilgili olarak endişelerini yerine getirdiler. Biçim olarak da hangi kriterler göz önünde bulundurularak yol ayrımına geldiği mevzusunda başkanlarımızın kafasındaki sual işaretleri ve endişeleri olduğu ifade edildi. Her ne kadar Kulüpler Birliği olsak da her kulübün değişik görüşleri olması naturel. Üstünde görüş birliğine de vardığımız mevzuları zamanlama açısından uygun olmadığı yönünde görüş ifade ettiler. Bazı başkanlarımız da biçim olarak derinlemesine data sahibi olmadığımız için hangi kriterlerle karar aldıklarını merak ettiklerini belirttiler. Trabzonspor Kulübü olarak eğer kamuoyundaki tartışmaların üstünden gideceksek, burada bu uygulamadan en fazla sorun yaşayan biziz. Bu uygulama keşke dönem içinde olsaydı, yetişmiyorsa da sürem sonunda yapılması oldukça daha doğru olurdu. Zamanlama açısından doğru bulmuyorum. Kendi fikrimi söylüyorum. Bu verilmiş olan karar MHK’nın ve TFF’nin onayladığı bir karar. Bundan sonraki 10 haftalık sürecin iyi mi geçeceği mevzusunda ciddi sual işaretleri var. Bu sürecin sıhhatli geçeceği mevzusunda bugün yapmış olduğu konuşmada teminatı veren, MHK Başkanı oldu. Bu sonucu veren kurum, bununla birlikte bu kararın ileriye dönük olarak işleyişin sorumluluğunu da üstüne aldı. Bu işin doğasında vardır. O sonucu verip o sorumluluğu üstüne alan insanları da niçin bu şekilde bir karar aldınız diye eleştirmek pek doğru ve sıhhatli bir görüş açısı olmaz. MHK Başkanı Gündoğdu, ‘6 bin civarında yargıcı kadromuz var’ dedi. Bu şekilde geniş bir rakama haiz oldukları yerde bunu en ince ayrıntısına kadar hesaplayarak bu şekilde bir karar aldılar galiba.” 

“Anadolu futbolu yoksa Türk futbolu yoktur”

Üç yıl öncesinde Süper Lig kulüplerinin elde ettikleri galibiyete karşılık 800 bin Euro prim aldığını hatırlatan Ağaoğlu, “Süreç içinde tamamen Türk Lirası’na dönüş ve talep edilen indirimlerle geldiğimiz noktada 3 puan karşılığında 180 bin Euro alınıyor. Öteki bir ifadeyle 3 yıl içinde kulüplerimiz yüzde 80’e varan bir gelir yitirilmesine uğramış durumdalar. 4 büyük kulübümüz ve bazı şirket kulüplerimizin haricinde Anadolu kulüplerimizin tamamının gelirlerinin yüzde 80’i naklen gösterim gelirlerinden oluşuyor. Gelir dengesini en iyi muhafaza eden en disiplinli finansal ve ekonomik yol izleyen Sivasspor’un, 100 milyon TL bütçe açığı var. Bunların açıklarının en büyük kısmı, aklen gösterim gelirinden uğramış olduğu kayıplardan dolayı. Bugüne dek meydana getirilen indirimlerde gelmiş olduğumuz noktada 4 yıl ilkin 550 milyon Dolar diye anlatılan bir gelir, bugün 150 milyon Dolar. Burada da döviz cinsinden değerlendirecek olursak 400 milyon Dolar’a yakın gelir kaybı söz mevzusu. Bu indirim talepleriyle karşı karşıya geldiğimiz vakit açıkça söyledim. Anadolu kulüplerimizin gelirlerinin tamamı naklen gösterim gelirlerinden oluşuyor. Maalesef bu kulüplerimizin tamamı, naklen gösterim gelirlerini 5 senelik bir süreyle bankalarla temlik ederek, kredi kullandıklarını beyan etti. Bu geliri durağan(durgun) görerek yaptılar. Burada yapılacak olan indirim, Anadolu futbolunun ekonomisine zarar verir. Anadolu futbolu yoksa Türk futbolu yoktur” ifadelerini kullandı.

“Gösterim ihalesi inşallah kulüplerin menfaatine gore neticelenecek”

Gösterim ihalesindeki son duruma ilişkin sorulan soruya yanıt veren Ahmet Ağaoğlu, “Fazla karmaşık bir halde değil. Süreç yürümüş olduğu için ben de yeni yeni öğreniyorum. İhale süreci devam ettiğinden belirleyici ifadeler kullanmak sıhhatli değil. Oldukça açık, saydam bir durum değil fakat çözülmeyecek benzer biçimde değil. Bir anlamda global olarak dünyanın içinde bulunmuş olduğu ekonomik şartları göz önünde bulundurduğumuz vakit ekonominin bu kadar stabil olmadığı süreçte ihale tarihinin gelmiş olması, savaşın patlak vermiş olmasını oldukça büyük şanssızlık olarak değerlendiriyorum. İnşallah en kısa süre içinde kulüplerin menfaatine olacak bir neticeyle sonuçlandırırız” diye konuştu.YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.