Zeekr, Düzey 4 otonom araç müjdesini verdi

08.01.2022
Zeekr, Düzey 4 otonom araç müjdesini verdi


Çinli otomotiv devi Geely’nin alt kuruluşu olan Zeekr, otonom araç planları ile ilgili açıklama yapmış oldu. Düzey 4 otonom araç geliştirdiklerini duyuran Zeekr, yakında tam otonom sürüş kabiliyetine haiz aracını duyuracağını müjdeledi.

Düzey 4 otonom araç üretimi için çalışmalara başladığını açıklayan Zeekr, 2 yıl içinde ilk aracını tanıtmış olacak. Otomatik sürüş sistemi (ADS) olarak malum Düzey 4, belirli koşullar sağlandığında tüm sürüş görevlerini kendi başına gerçekleştirebiliyor.

Toyota’dan yeni işletim sistemi hamlesi: Arene OS


Toyota’dan yeni işletim sistemi hamlesi: Arene OS

Toyota, Tesla araçlarda kullanılan işletim sistemine benzer özelliklere haiz Arene OS üstünde çalışmalara başladı.

Zeekr, 2024’e kadar Düzey 4 otonom teknolojisine haiz aracını tanıtmış olacak

Intel’in alt markası olan Mobileye ile antak kalma elde eden Zeekr, geliştirilen araçta EyeQ 5 SoC kullanılacağını duyurdu. Mevzu hakkında açıklama gerçekleştiren Intel Mobileye, Düzey 4 otonom elektrikli aracın 2024 senesinde Çin pazarında satışa sunulacağını belirtti. Düzey 4 teknolojisine haiz, son kullanıcı odaklı ilk aracın Zeekr iş birliği ile gerçekleşeceğinin altını çizen Mobileye, “Bu yeni aracın kısa süre içinde küresel pazarda da kullanıma sunulacağını tahmin ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Zeekr tarafınca geliştirilen aracın Geely’e ilişkin SEA mimarisi üzerine inşa edileceği tahmin ediliyor. Firmalar, değişik Zeekr modellerinde gelişmiş sürücü yardım sistemi (ADAS) kullanacaklarını ve anlaşmaları buna gore sağladıklarını deklare etti.

Düzey 4 teknolojisine haiz olacak araçtaki güvenliği en üst seviyeye çıkarmak için yedekli fren ve direksiyon sistemi eklenecek. Düzgüsel şartlarda Düzey 4 otonom araçlarda direksiyon ve fren şeklinde bileşenlere gerekseme duyulmuyor. Zeekr, neredeyse otoyolların tam otonom sürüşe elverişli olmamasından dolayı araçlarında fren ve direksiyon tertibatına yer verecek.

Zeekr’den Andy An yapmış olduğu açıklamada, “Mobileye, daha sürdürülebilir ve özerk bir ulaşım geleceğine uygun yaşam seçimi araçları sunma misyonumuza stratejik bir ortak oldu. Ortaklık, Zeekr ve Mobileye’nin küresel ADAS ve otonom araç (AV) piyasasına liderlik etme mevzusundaki ortak hedeflerini destekliyor.” dedi.

ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi tarafınca açıklanan otonom sürüş seviyeleri

Düzey 0 Kontrolün tamamen sürücüde olduğu sistemlere verilen ad.
Düzey 1 Gelişmiş sürücü yardım sisteminin (ADAS), direksiyon hakimiyeti yada frenleme/hızlanma mevzusunda sürücüye yardım etmiş olduğu sistemlere verilen ad. Bu seviyedeki teknolojiler, hem direksiyon hakimiyeti ve frenleme/hızlanma seçeneklerinden yalnız birisine destek olabilir.
Düzey 2 Hem direksiyon hakimiyeti hem de frenleme/hızlanma işlemlerinin aynı anda yapılabildiği gelişmiş sürücü yardım sistemine (ADAS) verilen ad. Otonom sürüş olarak kabul edilmediği için belli aralıklarla sürücü kontrolü gerekmektedir.
Düzey 3 Bazı durumlarda sürüşü otomatikman gerçekleştirebilen otomatik sürüş sistemine (ADS) verilen ad. Düzey 3 teknolojilerde sistem gerektiği takdirde kontrolü sürücüye devredebilir.
Düzey 4 Otomatik sürüş sistemi (ADS), belirli koşullar sağlandığında tüm sürüş görevlerini kendi başına gerçekleştirebilir. Düzey 4 teknolojilerde sürücülerin yola odaklanması gerekmez.
Düzey 5 Araçtaki insanların yalnız yolcu olduğu Düzey 5 otonom sürüş sistemleri, koşul gözetmeksizin sürüşü kendisi gerçekleştirir. Bu otomatik sürüş sistemi (ADS) seviyesinde yapay zeka haricinde herhangi bir sürücü bulunmamaktadır.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.