Zekeriya Beyaz kimdir, kaç yaşlarında öldü? Son hali yürek burktu

12.04.2022
Zekeriya Beyaz kimdir, kaç yaşlarında öldü? Son hali yürek burktuBir dönem televizyonların olmazsa olmaz adı ilahiyatçı profesör Zekeriya Beyaz, vefat etti. Yaşamı ve kariyeri dört gözle beklenen Zekeriya Beyaz kimdir, kaç yaşlarında öldü? İşte son görüntüsü…


Zekeriya Beyaz kimdir, kaç yaşında öldü? Son hali yürek burktu

Bir devrin hafızalara kazınan ekran yüzü ilahiyatçı profesör Zekeriya Beyaz yaşamını yitirdi.

85 yaşlarında vefat eden Zekeriya Beyaz, son yıllarını ekranlardan uzak geçirdi.

Bir süredir kaldırıldığı hastanenin yoğun bakım ünitesinde tedavi gören Beyaz’ın ölüm sebebi hemen hemen açıklanmadı.

Meşhur ilahyatçının alzheimer ve çeşitli hastalıklarla savaşım etmiş olduğu öğrenildi.

Ölüm haberi sevenlerini yasa boğarken, yaşamı ve kariyeri de merak mevzusu oldu.

Beyaz, Diyanet İşleri Başkanlığı teşkilatında, 14 yıl imam-hatiplik, vaizlik ve müftülük görevlerinde bulunduktan sonrasında 3 Mart 1977 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığındaki görevinden çekilme ederek ayrıldı.

Peki Zekeriya Beyaz kimdir, kaç yaşlarında, nereli? İşte biyografisi

Zekeriya Beyaz kimdir?

Din adamı ve akademisyen olan Zekeriya Beyaz, 1 Mart 1938 senesinde Gaziantep’te dünyaya gelmiştir.

İlkokulu Gaziantep’te okumuş, ortaokul ve lise eğitimini de Kahramanmaraş İmam-Hatip Lisesi’nde tamamlamıştır. Yükseköğrenimine 30’lu yaşlarda başlamış ve 1972 senesinde İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun olmuştur.

İmam-Hatip okuduktan sonrasında 1963 senesinde Nizip Yüce Camii’nde imam olarak göreve adım atmıştır. Bu görevi Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı İmam-Hatip, Vaiz ve Müftülük görevleri olarak 14 yıl sürdürmüştür.

1977 senesinde Diyanet İşleri Başkanlığı’ndaki görevinden çekilme ederek uzun seneler özgür yazarlık ve bazı gazetelerde köşe yazarlığı yapmıştır.

Zekeriya Beyaz kimdir, kaç yaşında öldü? Son hali yürek burktu #1

Akademi yaşamı

Bu süre içinde İstanbul Üniversitesi Toplumsal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisansına başlamış ve1985 senesinde “İslam Hukuku Ve Türk Çağdaş Hukukuna Gore Aile Evlenme” adlı tezi ile yüksek lisanstan mezun olmuştur.

Gene 1987 senesinde İstanbul Üniversitesi Toplumsal Bilimler Enstitüsü’nde “İslam Hukukuna Ve Türk Çağdaş Hukukuna Gore Aile Yaşamı” adlı doktora tezi ile doktorasını tamamlamıştır. 

Zekeriya Beyaz, doktorasını tamamladıktan sonrasında ikinci kez devlet memurluğuna İstanbul Üniversitesi Toplumsal Bilimler Enstitüsü’nde okutman olarak adım atmıştır.

1991 senesinde sosyoloji alanında doçent unvanını almıştır. Sonrasında Profesör unvanı alan Beyaz, 1999 senesinde İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Sosyolojisi Profesörlüğü ekibine ataması yapılmıştır. Buradan bir yıl sonrasında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığı görevine ataması yapılmış ve bu görevi 2003 yılına kadar sürdürmüştür.

Zekeriya Beyaz kimdir, kaç yaşında öldü? Son hali yürek burktu #2

Emekliye ayrıldı

2003 senesinde İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne atanan Zekeriya Beyaz, 1 Mart 2005 tarihinde yaş haddinden emekli olmuştur.

Pek oldukça kitap gösteren ve emek harcaması olan Zekeriya Beyaz, evli ve 5 çocuk babasıdır.

İşte Zekeriya Beyaz’ın son hali…

Zekeriya Beyaz kimdir, kaç yaşında öldü? Son hali yürek burktu #3

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir