Zelensky’den Rusya’ya Mariupol’daki Ukraynalıları kurtarmak için takas önerisi

21.04.2022
Zelensky’den Rusya’ya Mariupol’daki Ukraynalıları kurtarmak için takas önerisiUkrayna Devlet Başkanı Zelensky, Mariupol’de ablukada bulunan Ukraynalı sivil ve askerleri, Rus ordusunun geride bıraktığı ölü ve yaralılarla değişmeğe hazır olduklarını söylemiş oldu.


Zelensky'den Rusya'ya Mariupol'daki Ukraynalıları kurtarmak için takas önerisi

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky, Ukrayna’yı ziyaret eden Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Batının Rusya’ya uyguladığı yaptırımlardan bahseden Zelensky, altıncı paketin petrol ve gaz ithalatı da dahil olmak suretiyle tam bir enerji ambargosunu içermesini arzu ettiklerini, petrol ambargosu olmadan paketin kuvvetli olamayacağını kaydetti.

“Rusya’dan bizlere görüşme taslağı gelmedi”

Zelensky, Rusya’nın, “görüşme süreci kapsamında Ukrayna’ya taslak bir belge ilettik” şeklindeki açıklamasını ise “Bu mevzuda hiçbir şey duymadım. Bizlere bir şey vermediklerine inanırım.” ifadeleriyle yalan olduğunu beyan etti.

“Mariupol’de durum kötüye gidiyor”

AA’da bulunan habere bakılırsa, büyük kısmı Rusların kontrolüne geçen Mariupol’den de bahseden Zelensky, “Mariupol’da durum kötüye gidiyor. Maalesef orada pozitif yönde bir netice alamıyoruz. Şehrin ablukasını hemen hemen kaldıramadık. Bunun iki yolu var. Birincisi bizlere ağır tabanca yardımlarının sağlanmasıdır. İkincisi ise diplomatik yol. Fakat Rusya hemen hemen bunu kabul etmiyor.” dedi.

Mariupol’deki sivilleri kurtarmak için tutsak takası önerisi

Zelensky, Mariupol’de hala Ukrayna askerlerinin direniş gösterdiğini hatırlatarak hem askerlerin hem de sivillerin ablukadan çıkarılması için “Rus ordusu ölülerini ve yaralılarını bırakıp gitti. (Bunlarla) hem askerlerimizi hem de sivillerimizi değişmeye hazırız.” dedi.

Zelensky den Rusya ya Mariupol daki Ukraynalıları kurtarmak için takas önerisi #1

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.