Zincir marketlerin, ekmek üreticilerine yapacağı ödeme tutarı belirlendi

19.08.2022
Zincir marketlerin, ekmek üreticilerine yapacağı ödeme tutarı belirlendi


Piyasa bozucu etkiyi ortadan kaldırmak için büyük ölçekli perakende işletmeler ve tedarikçilerce ekmek üreticilerine yapılacak ödemenin tutarı, tarife fiyatının minimum yüzde 80’i olacak.

Zincir marketlerin, ekmek üreticilerine yapacağı ödeme tutarı belirlendi

Tecim Bakanlığı, ekmek üreticilerine yapılacak asgari ödeme tutarını tekrardan belirledi. Bu sayede ekmek tedarikçilerinin de ticari hayatlarına devam edebilmelerine olanak sağlandı.

Tarife fiyatının minimum yüzde 80’i ödenecek

Söz mevzusu yönetmelikle, büyük ölçekli perakende işletmelerce ve tedarikçilerce ekmek üreticisine yapılacak ödeme tutarı, tarife fiyatının minimum yüzde 80’i olacak.

Ekmek üreticisine yapılacak ödeme tutarıyla tarife fiyatı arasındaki farkın minimum yarısının ekmek tedarikçilerine ödenmesi sağlanacak.

Tecim Bakanlığı’nın “Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişim Yapılmasına Dair Yönetmelik”i Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Bazı hükümler yürürlükten kaldırıldı

Değişiklikle, yönetmeliğin zincir marketler tarafınca üreticilere yapılacak ödemelere ilişkin bazı hükümleri yürürlükten kaldırılırken, söz mevzusu yargı, “üretici ve tedarikçiye yapılacak ödeme ve iadeler” başlığıyla tekrardan düzenlendi.

Ödeme ve tarife arasındaki farkın ödenmesi

Büyük mağaza, zincir mağaza, bayi işletme ve hususi yetkili işletmeler tarafınca ödemenin tedarikçiye yapılması halinde, üreticiye yapılacak ödeme tutarına ilave olarak, tarife fiyatı ile üreticiye yapılacak ödeme tutarı arasındaki farkın minimum yarısı, bu perakende işletmeler tarafınca tedarikçiye ödenecek.

Böylelikle ekmek üreticisine yapılacak ödeme tutarıyla tarife fiyatı arasındaki farkın minimum yarısının doğrusu tarife fiyatının minimum yüzde 10’unun ekmek tedarikçilerine ödenmesi sağlanacak.


Bayinin ödeme zorunluluğu kaldırıldı

Bakkal benzer biçimde ufak ölçekli perakende işletmelerin ekmek üreticisine tarife fiyatının asgari oranında ödeme yapması zorunluluğu kaldırıldı.

Büyük ölçekli perakende işletmeler ve tedarikçiler tarafınca ekmek üreticisine yapılabilecek yüzde 5’lik azami iade oranı sınırlaması kapsamına ekmek tedarikçilerine yapılabilecek iadeler de dahil edildi.

ekmek

Satılmayan ürünlerin yüzde 5’i iade olacak

Büyük mağaza, zincir mağaza ve tedarikçilerce bigün içinde teslim alınan kapsamdaki malların en fazla yüzde 5’i satılamadığı nedeni öne sürülerek iade edilebilecek.

Amaç, piyasa bozucu etkiyi ortadan kaldırmak

AA’nın haberine bakılırsa, Tecim Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye bakılırsa, yönetmelik değişikliği, piyasa bozucu etkiyi ortadan kaldırmak ve denk güçteki oyuncular arasındaki pazarlık dinamiğini serbestleştirmek amacıyla yapılmış oldu.

Ekmeğin ucuzlaması sağlanacak

Düzenlemeyle, bakkal benzer biçimde ufak ölçekli perakende işletmeler ile ekmek üreticileri arasındaki pazarlık dinamiği serbestleştirilerek tüketicinin ekmeğe daha ucuza ulaşabilmesinin önünün açılması planlanıyor.

Ekmek israfıyla mücadeleye katkı

Bu kapsamda, tüketicinin, ekmek için belirlenen azami fiyatların altında fiyatla ekmek temin edebilmesine olanak sağlamak amacıyla, bakkal benzer biçimde ufak ölçekli perakende işletmelerin ekmek üreticisine tarife fiyatının asgari oranında ödeme yapması zorunluluğu kaldırıldı. Böylece, ekmek üretiminde planlamanın daha gerçekçi şekilde yapılabilmesine olanak sağlanarak ekmek israfıyla mücadeleye de katkı sağlanması hedefleniyor.

Zincir marketlerin, ekmek üreticilerine yapacağı ödeme tutarı belirlendi #2

Fırıncılar, zincir marketlerin ekmek üreticilerine yapacağı asgari ödeme tutarından memnun

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, zincir marketlerin ekmek üreticilerine yapacağı asgari ödeme tutarının, tarife fiyatının minimum yüzde 80’i olarak belirlenmesini memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.

Yüksek seyreden bayi kârı ekmek imalatçısı esnafını mağdur ediyordu

Ekmek alımlarında, yüksek seyreden bayi kârının ekmek imalatçısı esnafını mağdur ettiğini aktaran Balcı, yönetmelikte meydana getirilen değişikle bu mevzuda mühim bir adım atıldığını söylemiş oldu.

Zincir marketler üstünden yaşanmış olan olumsuzluklar son bulacak

Balcı, düzenlemenin üreticinin mağduriyetinin önlenmesi bakımından pozitif yönde olduğuna işaret etti. Zincir marketlerin ekmek tedarikçilerin kaldıramayacağı tutarları teklif ettiğini belirten Balcı, “Bu durum fırıncıyı da sıkıntıya sokuyordu. Düzenleme, üretici olan ekmek imalatçısı esnafının mağduriyetine son vermiş olacak. Zincir marketler üstünden yaşanmış olan olumsuzluklar ve sıkıntılar son bulmuş olacak.” dedi.

“İade miktarı 200 ekmekte 10 taneyi geçemeyecek”

Balcı, düzenlemeyle zincir marketlerce yapılacak ekmek iadelerinin yüzde 5’den fazla olamayacağına da dikkati çekerek, “Zincir marketlerde ekmek iadesi fazla olduğundan ciddi anlamda israfa yol açıyordu. Şimdi iade oranı sınırlandırılarak, israfın da azalması sağlanacak. İade miktarı 200 ekmekte 10 taneyi geçemeyecek. Günde 5 milyon ekmek israf oluyor.” diye konuştu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.