Zonguldak’ta yüzünde 50 senedir taşımış olduğu kurşun ameliyatla alındı

09.10.2022
Zonguldak’ta yüzünde 50 senedir taşımış olduğu kurşun ameliyatla alındı


50 senedir yüz kemiğinde bulunan kurşunu sonunda ameliyat ile aldırdı. Kurşunu aldırdıktan sonrasında oluşacak sorunlardan korktuğunu belirten hastanın yüzündeki mermi, endoskopik yöntemle alındı.

Zonguldak'ta yüzünde 50 yıldır taşıdığı kurşun ameliyatla alındı

Zonguldak’ta yaşayan 63 yaşındaki emekli işçi, 7 çocuk babası Kazım Koca, nefes alma güçlüğü problemi ve burnunun giriş deliğinde bir kitle hissetiği nedeni öne sürülerek Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sıhhat Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ne başvurdu.

Kazım Koca’yı muayene eden tabip, Koca’nın burnunda bir kurşun ve kurşunun çevresinde çeşitli doku parçaları tespit etti.

“Hepimiz bir şeyle gidemiyor diğer dünyaya diye düşünüp ben bir kurşunla gideyim”

13 yaşlarındayken kendisine kurşun saplandığını söyleyen Koca, “O an burnum yanmıştı. Vaka olduğunda 13 yaşındaydım. Sonrasında bir ziyanı olmadığı için aldırmadım. İstanbul’da ameliyata riskli dediler, bir de korona vardı. Orada da aldırmadım. Hepimiz bir şeyle gidemiyor diğer dünyaya diye düşünüp ‘ben bir kurşunla gideyim’ dedim, aldırmadım. İstanbul’da hususi bir doktora gitmiştik. ‘Ameliyat riskli bence aldırmasan iyi’ dedi. ‘Niye’ dedim; ‘Beyin damarlarınla göz damarların burnuna denk geliyor’ dedi ben de vazgeçtim.” diye konuştu.

Zonguldak ta yüzünde 50 yıldır taşıdığı kurşun ameliyatla alındı #1

Yarım asırdır yüz kemiğindeki mermi ile yaşadı

Koca’nın 13 yaşlarındayken köyünde yaşamış olduğu bir vaka üstüne yüz kemiğine saplanan mermi, tam 50 yıl sonrasında endoskopik yöntemle yüzünde herhangi bir kesik olmadan alındı.

Bir insanoğlunun vücudunda kurşunla yaşamasının mesele olabileceğini belirten Doç. Dr. Deniz Baklavacı, “Hastanın öyküsünü sorguladığımızda, rastlantı eseri yüzüne gelen bir kurşunun içerde kalmış olduğu ve çıkarılmadığını öğrendik. Bununla ilgili komplikasyonlar oluşabilirdi, sonuçta metalik yabancı bir cisim. Sadece hastanın şansı şu ki; kurşun vücut tarafınca bir koruyucu dokuyla kaplanmış ve kitle halini almış. Yan tesir yapmamasının sebebi büyük olasılıkla yabancı cismin doku ile korunaklı hale gelmesiydi.” dedi.

Zonguldak ta yüzünde 50 yıldır taşıdığı kurşun ameliyatla alındı #2

DHA’nın haberine nazaran; merminin yüz kemiğinde, dişlerin üstünde ‘maksilla’ isminde olan bölgede bulunduğunu ifade eden ve burun bölgesinden işlem yaptığını belirten tabip, “Bu hasta görülebilecek oldukca ender bir tabloydu. Ben de meslek hayatında ilk kez karşılaştım.” diye konuştu.

Zonguldak ta yüzünde 50 yıldır taşıdığı kurşun ameliyatla alındı #3

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.