Mecburi karşılık oranlarında değişim Resmi Gazete’de gösterildi

21.07.2023
Mecburi karşılık oranlarında değişim Resmi Gazete’de gösterildi


Kur Korumalı Mevduat hesaplarına yüzde 15 mecburi karşılık uygulaması getirildi.

Zorunlu karşılık oranlarında değişiklik Resmi Gazete'de yayınlandı

ensonhaber.com

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu’nun (PPK) dün tarihindeki sonucunda vurgulanan seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma adımları başladı.

Bu kapsamda, Mecburi Karşılıklar Hakkında Tebliğde Değişim Yapılmasına Dair Bildiri, Resmi Gazete’de gösterildi.

Oran artırıldı

Tebliğe bakılırsa, Kur Korumalı Mevduatların mecburi karşılık oranları artırıldı.

Böylece Merkez Bankası, piyasada oluşan Türk lirası likidite fazlasının, Türk lirası mecburi karşılık oran artışıyla sistemden çekilmesini sağlayacak.

Yüzde 15 oldu

Bu kapsamda, vadeli Türk lirası mevduata geçişi teşvik eden bir adım olarak, kur korumalı hesaplara yüzde 15 oranında mecburi karşılık tesis etme yükümlülüğü getirildi.

21 Temmuz hesaplama zamanı iribarıyla hesaplanacak

Mecburi karşılıklar, 21 Temmuz hesaplama zamanı itibarıyla hesaplanacak yükümlülükler üstünden 4 Ağustos’tan itibaren tesis edilecek.

Dün tarihindeki PPK karar metninde, “Kurul, faiz artırımının yanı sıra parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almıştır.” ifadesine yer verilmişti.

Mecburi karşılık oranı nedir

Mecburi karşılık oranı; Mevduat kabul eden bankaların bu mevduatlara karşılık olarak TCMB’de bulundurmak zorunda oldukları mevduatların oranıdır ve bu oran TCMB tarafınca kararlaştırılır. Mecburi karşılıklar para politikasını uygulama aracı olarak kullanılabilir.

Eğer bankalar atıl rezervlere haiz değilse, mecburi karşılık oranı artırıldığında bankalar verdikleri kredileri geri çağırırlar ve bu durum para arzının azalmasına niçin olur.

Mecburi karşılık oranı düşürüldüğünde ise mecburi karşılıkların bir kısmı kullanılabilir biriki şekline dönüşür, bu da bankaların kredi tabanını artırır. Bankaların kredi tabanın genişlemesi de para arzının artmasına niçin olur.

Mecburi karşılık oranının artırılması daralmacı para politikasına, oranın azaltılması ise genişlemeci para politikasına işaret eder.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.