Zuckerberg, Apple Vision Pro’yu küçümsedi! İşte açıklamalar

09.06.2023
Zuckerberg, Apple Vision Pro’yu küçümsedi! İşte açıklamalar


Geçtiğimiz günlerde WWDC 2023 sunumuyla birlikte Apple, uzun süredir çalışmış oldukları Apple Vision Pro’yu tanıttı. Oldukça ilgi gören karma gerçeklik gözlüğü, sunuma tam anlamıyla damga vurdu. Karma gerçeklik gözlüğü anlamında rakibi olan Meta’dan ise ilk açıklama geldi. Mark Zuckerberg Apple Vision Pro hakkında uzun bir açıklama yapmış oldu.

Mark Zuckerberg Apple Vision Pro’yu tesiri altına alan bulmadı!

Bugün The Verge’ün de katılmış olduğu Meta çalışanlarıyla şirket çapında meydana getirilen bir görüşmede CEO Zuckerberg, Apple’ın aletinin teknolojide Meta’nın “halihazırda keşfetmediği” herhangi bir büyük atılım sunmadığını ve insanların aleti iyi mi kullanacaklarına ilişkin vizyonunun “olmadığını” söylemiş oldu.

zuckerberg apple vision pro

Ek olarak CEO, Meta’nın yaklaşmakta olan Quest 3 kulaklığının Vision Pro’nun 3.499 dolar fiyat etiketine kıyasla fiyatının 499 dolar olması ile oldukça daha ucuz olacağına ve Meta’ya daha geniş bir kullanıcı tabanına erişme fırsatı vereceğine işaret etti. Zuckerberg, yapmış olduğu açıklamalara gore Apple Vision Pro’yu pek de beğenmemiş.

Apple tanıtımına günler kala: Meta Quest 3 tanıtıldı! İşte özellikleri

Apple tanıtımına günler kala: Meta Quest 3 tanıtıldı! İşte özellikleri

Meta Quest 3 resmi olarak görücüye çıktı. Meta’nın yeni VR gözlüğü iddialı fiyatı ve yeni tasarımıyla merak uyandırıyor.

Zuckerberg, Quest’in “insanların yeni yollarla etkileşim kurması ve kendilerini daha yakın hissetmesi” ve bununla beraber “etken olma ve bir şeyler yapma” ile ilgili bulunduğunu söylemiş oldu. Apple’ın bu hafta başlarında yapmış olduğu WWDC sunumu için ise CEO, “Aksine, gösterdikleri her demo, kanepede tek başına oturan bir kişiydi. Doğrusu, bu sektörün geleceğinin vizyonu bu olabilir, fakat benim istediğim bu değil.” ifadelerini kullandı.

Meta, uzun süredir kendisini sanal ve artırılmış gerçeklik alanında önder olarak konumlandırmaya çalışıyor ve bu çabaya yılda milyarlarca dolar harcıyor. Bu durum da bazı yatırımcılar içinde endişeye niçin oluyor. Apple gözlüğünün piyasaya sürülmesi, Meta adına büyük bir rekabet tehdidi oluşturuyor.

Mark Zuckerberg Apple Vision Pro hakkında şu açıklamaları yapmış oldu:

Apple nihayet karma gözlüğünü duyurdu, bu yüzden birazcık bunun hakkında konuşmak isterim. Ne göndereceklerini hakikaten merak ediyordum. Ve açıkçası neredeyse görmedim, bu yüzden onunla oynadıkça ve ne işe yaradığını ve insanların onu iyi mi kullandığını gördükçe daha fazlaca şey öğreneceğim.

İlk başta gördüğüm kadarıyla, iyi haber şu ki, ekiplerimizin daha ilkin keşfetmediği ve düşünmediği hiçbir esrarengiz çözüm yok. Daha yüksek çözünürlüğünde olan bir ekranla gittiler, tüm teknolojilerinden yedi kat daha pahalı ve şimdi o denli oldukça enerji gerektiriyor ki, artık onu kullanmak için bir pile ve ona bağlı bir kabloya ihtiyacınız var.

Fakat bakın, duyurularının şirketlerimizin buna getirmiş olduğu değerler ve vizyondaki farkı hakikaten oldukça önemli. Ürünlerimizin mümkün olduğunca çoğumuz tarafınca erişilebilir ve uygun fiyatlı olmasını sağlamak için yenilik yapıyoruz ve bu, yaptığımız işin temel bir parçası. On milyonlarca Quest sattık.

meta quest

Daha da önemlisi, metaverse ve varlık vizyonumuz temelde sosyaldir. İnsanların yeni yollarla etkileşim kurması ve yeni şekillerde daha yakın hissetmesiyle ilgilidir. Cihazımız bununla beraber etken olmak ve bir şeyler yapmakla ilgili. Aksine, gösterdikleri her demo, tek başına bir kanepede oturan bir kişiydi. Demek istediğim, bu, data işlemin geleceğinin vizyonu olabilir, fakat benim istediğim bu değil.

Buna iyi mi yaklaştığımız mevzusunda gerçek bir felsefi fark var. Ve orada ne ortaya koyduklarını ve iyi mi rekabet edeceklerini görmek beni daha da heyecanlandırdı ve yaptığımız şeyin önemli olduğu ve başarı göstermiş olacağı mevzusunda birçok yönden iyimser oldu. Fakat keyifli bir gezi olacak.”

Peki siz bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Mark Zuckerberg Apple Vision Pro hakkında açıklamalarında haklı mı? Görüşlerinizi Yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.