Zülfü Livaneli’den Sezen Aksu’ya destek

18.01.2022
Zülfü Livaneli’den Sezen Aksu’ya destekŞarkısındaki “Slm açıklayın o bilgisiz Havva ile Adem’e…” sözleriyle sebebiyle toplumsal medyada eleştiri alan Sezen Aksu’ya, müzisyen ve yazar Zülfü Livaneli’den destek geldi.


Zülfü Livaneli'den Sezen Aksu'ya destek

Sezen Aksu’nun 2017 senesinde müzisyen Yaşar Gaga ile çıkardığı ‘Şahane Bir Şey Yaşamak’ şarkısı Türkiye’nin gündemine bomba benzer biçimde düştü.

Aksu’nun şarkısında geçen, “Binmişiz bir alamete. Gidiyoruz kıyamete. Slm açıklayın o bilgisiz Havva ile Adem’e…” sözleri, toplumsal medyada münakaşa yarattı.

Birçok kullanıcı, Aksu için eleştiriler yağdırdı.

ZÜLFÜ LİVANELİ’DEN DESTEK

Tüm bunların gölgesinde müzisyen arkadaşlarından da Küçük Serçe’ye destek geldi.

Dünden bu yana Sezen Aksu için paylaşım meydana getiren meslektaşlarından biri daha mevzuya dahil oldu.

Müzisyen ve yazar Zülfü Livaneli, Twitter hesabından bir takım izahat yayınladı. Livaneli, kullanılan sözcüklerin ne anlama geldiğini tek tek yazdı ve bu açıklamanın sonuna da Aksu ile beraber çektirmiş olduğu bir fotoğraf iliştirdi.

Livaneli’nin münakaşa yaratan sözlerle ilgili yorumu şu şekilde oldu:

Zülfü Livaneli den Sezen Aksu ya destek #1

“CAHİL KELİMESİ DÜNYAYI GÖRMEMİŞ ANLAMINDA KULLANILIR”

“Sezen Aksu’ya şarkı sözlerinden dolayı bir linç kampanyası başlatıldı. Bu sözleri çarpıtanların, sanatla, kelimelerle, kültürle hiçbir ilgisi yok. Sanat deryasını, daracık politika pencerelerinden seyredip yorum yapıyorlar. Bilgisiz kelimesi halk şiirimizde, tecrübesiz genç, dünyayı görmemiş anlamında kullanılır. Neşet Ertaş’ın “Cahildim dünyanın rengine kandım” türküsünde olduğu benzer biçimde. Bir halk türküsünde “Ergen kız, bilgisiz oğlan/ İnkardan gelinir mi” denildiği benzer biçimde.

Zülfü Livaneli den Sezen Aksu ya destek #2

“İLKEL BİR ZORLAMADIR”

Sezen’in de Adem ve Havva’nın cennetten atılmalarına neden olan hatayı gençliklerine ve bilmemeye bağlayan sözlerinden, hakaret anlamı çıkarmak ilkel bir zorlamadır. Ve bu halkın bağrına basmış olduğu Sezen Aksu’ya bu şekilde haksız bir hücum, saldıranı küçültür Sezen’i daha da büyütür.”

Zülfü Livaneli den Sezen Aksu ya destek #3

Zülfü Livaneli den Sezen Aksu ya destek #4

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir