ABD’den Karadeniz iddiası: Rusya sivil gemilere saldırabilir

21.07.2023
ABD’den Karadeniz iddiası: Rusya sivil gemilere saldırabilir

[ad_1]

ABD’den Rusya’nın Ukrayna limanlarının girişlerine ilave deniz mayınları döşediği ve bu mevzuda Ukrayna’yı suçlayıp Karadeniz’deki sivil gemilere hücum düzenleyebileceği iddiası geldi.

ABD'den Karadeniz iddiası: Rusya sivil gemilere saldırabilir

AA

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Rusya’nın Ukrayna limanlarına saldırdığını ve tarımsal altyapıya zarar verdiğini kaydederek Moskova’nın saldırılarını Karadeniz’deki sivil gemilere yönelik saldırıları da içerecek şekilde genişletebileceği uyarısında bulunmuş oldu.

Kirby, şunları kaydetti:

Elimizdeki bilgiler Rusya’nın Ukrayna limanlarının girişlerine ilave deniz mayınları döşediğini gösteriyor. Önceki gün de Rusya’nın Ukrayna’ya ilişkin bulunduğunu iddia ettikleri deniz mayınının tespit edilip patlatıldığına dair bir video yayınladığını gördük. Bunun Karadeniz’de sivil gemilere yönelik herhangi bir saldırıyı meşrulaştırmak ve arkasından ‘düzmece bayrak’ operasyonu kapsamında Ukrayna’yı suçlamak için koordinasyon içinde yürütülen bir çaba olduğuna inanıyoruz.

Bu konudaki gelişimleri yakından izleyeceklerini belirten Kirby, öteki taraftan Rusya’ya Tahıl Koridoru Anlaşması’na geri dönme çağrılarını yineledi.

Misket bombaları Ukrayna’nın elinde

Kirby, ABD tarafınca verilen misket bombalarının Ukrayna’ya ulaştığını ve sahada konuşlandırıldığını teyit etti sadece detaylar için Ukraynalıların data vermesinin doğru olduğu değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Ukraynalıların misket bombalarını uygun ve etkin şekilde kullandığını söyleyen Kirby, bunun Rusya’nın müdafa manevraları üstünde tesiri bulunduğunu beyan etti.

Kirby ek olarak değişik kanallardan ulaştıkları Şimal Kore’nin sınırı geçen ABD’li askerle ilgili herhangi bir cevap vermediğini kaydetti.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.