Cybh Testi

17.03.2023
Cybh Testi

Son zamanlarda sağlık kuruluşlarında en çok uygulanan testler birisi de şüphesiz ki cybh testleridir. Cinsel kanal içerisinde oluşan hastalıkların tespitinde kullanılan cybh testi, başta AİDS olmak üzere birçok ciddi hastalığın tedavisi için büyük önem taşır.  Sadece cinsel temas ile bulaşan hastalıkların tespitinde uygulanan bu testler, diğer tıbbi testler gibi hijyenik ve konforlu ortamlarda gerçekleştirilir.

Şüpheli Cinsel Temas Sonrası Yapılması Gerekenler

Cinsel ilişki sonrasında bulaşan hastalıkların erken tanı ve tedavisinde kullanılan bir test uygulamasıdır. Kişilerin şüpheli bir cinsel temas bulunması halinde birçok hastalık ile akrşı karşıya kalması yüksek ihtimaldir. Ancak cinsel temas ile bulaşan hastalıklar hemen kendini belli etmediğinden anlaşılması oldukça güçtür. Bu nedenle ile şüpheli cinsel temas sonrasında kişinin uzman bir hekime başvurması halinde uygulanan ilk yöntem cybh testi olur.

Cybh Testi Nasıl Uygulanır?

Cybh testi kişinin genital bölgesinden alınan akıntı örnekleri sayesinde gerçekleştirilir. Kişilerin girmiş oldukları cinsel temas sonrasında şüphede kalması durumlarında uzman jinekoloji hekimine başvurarak cybh testi yapılması talebinde bulunabilirler. Cybh testi yapılırken kişilerin genital bölgelerinden pamuklu çubuklar yardımı ile akıntı örneği alınır ve incelemeye gönderilir.

Hangi Cybh Testlerini Yapmalıyım?

Kişinin cinsel hayatında aktif olması durumunda belirli aralıklar ile cybh testi yaptırması sağlık açısından faydalı olacaktır. Cybh testi 13 ile 64 yaş aralığında bulunan tüm bireyler, 25 yaşından küçük cinsel hayatında aktif olanlar, hamile bayanlar, cinsel açıdan aktif olan tüm eşcinsel ve bisüksüel erkekler tarafından yaptırılmalıdır.

En Çok Yapılan Cybh Testleri Nelerdir?

Kişilerin uzman hekimelere başvurması sonucunda genel anlamda en çok yapılan cybh testleri çıban, klamidya, bel soğukluğu, Hepatit B, Hepatit C, Uçuk, kasık biti, frengi, genital siğiller olarak sıralanabilir.

Babalık Testi Nasıl Yapılmaktadır?

Teknolojinin gelişimi ile birlikte anneden herhangi bir örnek alınmadan babalık testi yaptırmak mümkün. İlişki sonrasında doğan çocukların anneden herhangi bir örnek alınmadan sadece baba ve çocuğun ağız kısmından alınan mukoza örnekleri ile babalık testi gerçekleştirilebilir. Ayrıca bazı durumlarda kan tetsi yapılmasına da ihtiyaç duyulur.

Babalık Testinin Güvenilirliği Nedir?

Babalık testlerinde alınan örnekler kişilerin vücutlarında çeşitli bölgelerden olabilir. Alınan örnekler laboratuvarlarda inceleme altına alındığından babalık testi son derece güvenli bir uygulamadır.

Babalık Testi ( DNA Testi ) Nerede Yapılabilir?

Babalık testi devlet kurumlarının yanı sıra özel hastanelerde de belirli ücretler karşılığında yapılabilir.

Alerji Testi Nedir?

Kişiler zaman zaman farklı nedenlere bağlı olarak alerji olabilirler. Alerjiler vücut tiplerine bağlı olarak çeşitli belirtiler ile ortaya çıkar. Durumun böyle olması ile birlikte hekime başvuran hastalara alerjik etkenlerin tanı ve tedavisi için alerji testi uygulanır.

Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Alerji testi yapılırken kişinin alerji olabileceğini düşündüğü maddeler enjeksiyon yardımı ile doğrudan cilt yüzeyi temas ettirilir. Cilt yüzeyinin bu maddelere reaksiyon vermesi le birlikte kişinin alerji olup olmadığı kolaylıkla anlaşılabilir.

Alerji Çeşitleri Nelerdir?

Alerji çeşitleri denildiğinde oldukça geniş bir kategorinin olduğunu bilmek gerekir. Alerji çeşitlerinde sıklıkla rastlanılan besin, böcek, ilaç ve polen alerjileridir. Alerji testi ile kişinin alerji çeşidi kolaylıkla anlaşılabilir.

Alerji Testi Aç Karnına Mı Yapılır?

Alerji testi hastanın genel durumuna bağlı olarak aç veya tok karnına yapılabilir.

İlaç Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Kişinin kullandığı herhangi bir ilaç sonrasında vücudunda çeşitli tepkimeler oluşması, ilaç alerjisi olduğuna bir işarettir. Bu anlamda yapılan ilaç alerji testi hazırlanan enjeksiyon yardımı ile kişinin vücuduna enjekte edilir ve ortalama 15 dakika sonra sonuç alınır.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.