Erzurum’da prematüre doğan bebeklerin, kuvözden anne kucağına yolculuğu

17.11.2023
Erzurum’da prematüre doğan bebeklerin, kuvözden anne kucağına yolculuğu

[ad_1]

Erzurum Kent Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım servisinde kuvözlerdeki bir çok prematüre bebekler, sıhhat mensubunun “anne şefkatiyle” bakım ve tedavileri sonrası ailelerine kavuşuyor.


AA & Ensonhaber


Doğu Anadolu’daki illerde erken doğumla dünyaya gelen bebekler, 3 yıl ilkin hizmete giren Erzurum Kent Hastanesi’nin Yenidoğan 2. ve 3. Düzey Yoğun Bakım Üniteleri’nde tedavi ediliyor.

Meydana getirilen incelem ve tahlillerin peşinden bebeklerden dirimsel tehlikesi olanlar, kuvözlerde yaşam destek cihazlarına bağlanıyor, birazcık daha iyi durumda olanlara ise planlanan tedaviyle hayata tutunduruluyor.

Minikler, kuvözlerde 7/24 takip ediliyor

Ünitelerde görevli 20 hekim, 100 hemşire ve 30 personel, 600-700 gram olan prematürelerin yanı sıra çeşitli hastalıkları olan yeni doğan bebeklere özenle bakıp kuvözlerde 7/24 takip ediyor.

Bebeklerin banyo, bakım ve beslenmelerini titizlikle meydana getiren görevliler, bu süreçte temizlik ve hijyeni ön planda tutuyor. Birimde, belirli aralıklarda bebeklerini emziren annelere, hemşire ve doktorlarca eğitimler de veriliyor.

Tedavilerin peşinden genel durumu düzelip 2 kiloyu aşan ve anne-bebek uyum odalarında bir süre gözlemlenen bebeklerin tedavileri, annelerinin kucağına alıp eve götürmesiyle son buluyor.

Sağlıkçıların, bebekleri sıhhatli şekilde annelerinin kucağına vermek için gösterdiği sıkıntılı ve bir o denli heyecanlı çaba görüntülendi.

“3 yılda 10 bin bebeğe hizmet verdik”

Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi sorumlusu Prof. Dr. Hasan Kahveci, AA muhabirine, yenidoğan bebekleri hastalık durumuna nazaran tedaviye aldıklarını söylemiş oldu.

Çalışmalarından bahseden Kahveci,

3 yılda 10 bin bebeğe hizmet verdik. Dirimsel tehlikesi olanları derhal makinelere bağlıyor, olmayanlara tedavi planlıyoruz. Bebekler akut tedavileri bittiğinde ve gelişme aşamasına geçtiklerinde, yalnız oksijen aldıklarında yada oksijen gereksinimleri bitip beslenmeye başlayarak 2 kiloyu geçtiğinde anneleriyle kalacakları uyum odalarına alıyoruz.

dedi.

Kahveci, ünitelerinde hali hazırda 77 yatak bulunduğunu belirterek, daha çok yatak sayısıyla da hizmet edebilecek kapasitede olduklarını dile getirdi.

Tabip, hemşire ve personelin bebeklere anne ve babası kadar şefkat gösterdiğini vurgulayan Kahveci, şöyleki konuştu:

Bir anne, baba iyi mi bebeğine şefkat gösteriyorsa hemşirelerimiz, doktorlarımız da kendi evlatları şeklinde buradaki bebekleri şefkatle bakıp büyütüyor. Bu bebekler şefkatle büyümüş olduğu için ileride daha iyi ve sıhhatli oluyor. Birimde aynı anda 90’a yakın bebeğe bakıyoruz. Hastanede neredeyse tüm yan dallar mevcut. 600, 700 gramlık, 23-24 haftalık bebekleri takip edip büyütüyoruz. Neredeyse her ay buradan 600-700 gramlık bebekleri sağlığına kavuşturup evine göndermeye başladık.

Kahveci, bazı bebeklerin tedavisinin 2 gün, bazılarının ise 200 güne kadar sürdüğünü belirterek, 3 saatte 1 annelerin bebeklerinin yanına geldiğini, ara sıra ise dede ve ninelerin torunlarını görmesine olanak sağladıklarını aktardı.

“Tanrı razı olsun çocuğuma anne şefkatiyle baktınız, demeleri bizlere yetiyor”

Yenidoğan hemşiresi Fulya Göktaş ise bebeklere, kendi evlatları şeklinde davrandıklarını vurgulayarak,

600 grama da tombik bebeklere de aynı şefkatle bakıyoruz. Gayemiz hiçbir bebeğin yatmaması fakat elimize gelen bebeğe anne şefkatiyle bakıyor, tedavisini yapıyoruz. Bebeği anneye verdiğimizde ‘Tanrı razı olsun çocuğuma anne şefkatiyle baktınız’ demeleri bizlere yetiyor.

dedi.

Anne Pınar Akbulut da geceden beri emziremediği bebeğini, hemşirelerin eğitimiyle emzirmeye başladığını beyan etti.

Akbulut, “Biz uyuyoruz, hemşireler bebeklere bakıyor, tedavilerini yapıyor. Daha ne isteriz, hepsine ayrı ayrı teşekkür ederiz. Hastane hizmetlerinden fazlaca memnunuz.” şeklinde konuştu.

Kemile Demir de 15 gün yoğun bakımda kalan bebeklerini sağ salim kucağına alıp eve gitmenin mutluluğunu yaşadığını anlatarak, “Bebeğimizi ilkin Tanrı’a sonrasında doktorlara emanet ettik. Onların yardımıyla fazlaca mutluyuz. Burada bebeğimize anneden daha üstün baktılar.” diye konuştu.

Başhekim Doç. Dr. İbrahim Hakkı Tör de bölge halkı için oldukça mühim bir ihtiyacı karşılayan tam donanımlı Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde her türlü ekipman ve tıbbi malzemenin vatandaşın hizmetine sunulduğunu anlatarak,

Anne babalar hekimlerin tavsiye ve uyarılarını dikkate almalı. Yenidoğan birimlerindeki kuvöz, serinletici cihazları şeklinde yaşam destek ekipmanları ve tecrübeli doktor ekibiyle bebek ölümlerinin ciddi oranda önüne geçiliyor.

dedi.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.