Hatay’da sıcaklar rekolteyi düşürdü! Üzümün market fiyatı tarla fiyatının üç katı

09.10.2023
Hatay’da sıcaklar rekolteyi düşürdü! Üzümün market fiyatı tarla fiyatının üç katı


Kahramanmaraş merkezli depremin en fazla etkilediği illerden olan Hatay’da bir taraftan yıkıntı kaldırma emekleri sürerken öteki taraftan da tarlalarda hasat devam ediyor.


İHA


Depremlerin büyük yıkım yapmış olduğu Hatay Hassa’da üzüm hasadı başladı.

Yazları 50 dereceyi kabul eden sıcak hava, üzümde rekolteyi negatif etkiledi.

Birçok bölgede ürün yok denecek kadar azaldı.

Depremin vurmuş olduğu Hatay’da üzümde hasat, yazları yaşanmış olan sıcak havadan dolayı 3’te 1 oranında düşerken, fiyatların tarla çıkışı 10 ile 13 TL içinde oldu.

Sadece üretici, kendilerinden 10 liraya çıkan üründe verimin azalmasından dolayı, markette 30 TL’yi kabul eden fiyatlarla satılmasına tepkili.

“Yevmiye, emeğimize nazaran azca”

Ziraat işçisi Hatun Aslan, işlerinin zor olduğuna dikkat çekerek, “İşimiz zor, kolay desek olmaz. Yevmiye, emeğimize nazaran azca.” diye konuştu.

“Hasat geçen yıllara nazaran tamamlanmamış fakat fiyatlar iyi”

Hasadın geçen yıllara oranla düşük bulunduğunu belirten Mehmet Güler ise “Hasat geçen yıllara nazaran tamamlanmamış fakat fiyatlar iyi. 10 ile 12 TL içinde fiyatlar.” ifadelerini kullandı.

Hatay'da üzüm hasadı

Hatay’da üzüm hasadı

“Üzümü burada 10 TL’ye veriyoruz, markette 30-40 TL”

Tarla ve market reyonu arasındaki fiyat farkına tepki gösteren İsmet Teke ise tarla ile market fiyat farkına dikkati çekerek şöyleki konuştu:

Hassa bölgesinde Söğüt üzümü meşhurdur. Bu yıl sıcaktan dolayı verimler geçen yıla oranla 3’te 1 oranında. Fakat fiyatlar tatminkar. Bizi tedirgin eden; mazotun ve gübrenin yüksek olması. Fiyatlar; 12-13 TL arası. İşçilik çıktığında 10 TL. Üzümü burada 10 TL’ye veriyoruz, markette 30-40 TL. Üretici kesinlikle arabulucuya nazaran bir şey kazanmıyor. Halkımız istediği benzer biçimde üzüm tüketemiyor.

Haber Deposu: İhlas Haber Ajansı (İHA)

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.