İsrail’in Gazze katliamında 100 gün geride kaldı

15.01.2024
İsrail’in Gazze katliamında 100 gün geride kaldı

[ad_1]

İsrail, Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında yerleşim bölgeleri, hastaneler, okullar, camiler ve kiliseleri hedef aldı. 100 günde minimum 10 bin 400’ü çocuk ve 7 bin 100’ü hanım olmak suretiyle 24 bine yakın Filistinli öldürüldü, 60 binden fazla şahıs yaralandı.


AA & Ensonhaber

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim’de İsrail’in Mescid-i Aksa ve Filistinlilerin mukaddes değerlerine yönelik saldırılar ile İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarında sürdürdüğü insan hakları ihlallerine karşılık Aksa Tufanı adlı kapsamlı bir hücum başlattı.

İsrail ordusu aynı gün harp durumu duyuru ettiğini duyurup Gazze Şeridi’ne yönelik yoğun hava saldırısı başlattı ve sonraki süreçte de Gazze’yi işgal etti.

100 gün geride kaldı

Hastaneler, okullar, camiler ve kiliselerin de hedef alındığı yakın tarihin en yıkıcı ve kanlı saldırılarının üstünden 100 gün geçerken İsrail’in harp suçlarını içeren katliamında minimum 10 bin 400’ü çocuk ve 7 bin 100’ü hanım olmak suretiyle ortalama 24 bin Filistinli öldürüldü, minimum 60 bin şahıs yaralandı.

İnsani yardımlar engelleniyor

İsrail Müdafa Bakanı Yoav Gallant, 9 Ekim’de yapmış olduğu açıklamada Gazze Şeridi’nin tam kuşatmaya alınacağını ve bölgeye elektrik, besin ve yakıt girişine izin verilmeyeceğini duyurdu.

İsrail güçleri sonraki günlerde de Gazze’ye insani yardımların girişini engelledi; elektrik, besin ve yakıt akışını kesti.

Batılı ülkelerin bir çok hariç olmak suretiyle internasyonal cemiyet, İsrail’in bölgeye besin, elektrik ve yakıt akışını keserek harp suçu işlediğini altını çizdi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze’ye saldırılarla ‘Orta Doğu’yu değiştireceklerini’ iddia etti.

Gallant da 10 Ekim’de yapmış olduğu açıklamada İsrail güçlerinin ‘tüm kısıtlamaları kaldırdığını ve tam taarruza’ geçtiğini duyurdu, bu açıklamadan sonrasında İsrail, Gazze’ye hava saldırılarını şiddetlendirdi.

Batılı ülkeler İsrail’in saldırılarını destekledi

Başta ABD olmak suretiyle Batılı ülkeler, İsrail’in Gazze Şeridi’ne bombalar yağdırarak sivilleri katletmesini görmezden gelmenin ötesinde açıkça destekledi.

ABD, İsrail’e destek için bölgeye tayyare gemileri sevk etti.

Gazze’de çoğunluğu hanım ve çocuk büyük sivil kayıplara ve Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileri tarafınca da teyit edilmiş olduğu suretiyle İsrail’in onlarca defa işlediği harp suçlarına karşın BM Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) veto yetkisi olan ABD, ateşkes çağrılarını veto ederek BMGK’yi işlevsiz hale getirdi.

Ateşkes çağrısı icra eden kararları veto eden ABD, bunun yerine ‘çatışmalara insani ara’ verilmesini isteyince 16 Kasım’da Gazze’de çatışmalara ‘acil ve uzatılmış ara verilmesi’ talep edilen karar tasarısı BMGK’de kabul edildi.

Tutsak takası mutabakatıyla saldırılara kısa süreli ara verildi

Karar sonrasında İsrail ile Hamas içinde varılan tutsak takası mutabakatı çerçevesinde çatışmalara 4 gün insani ara verilmesine ilişkin uzlaşma sağlandı.

Mutabakatın süresi ondan sonra 3 gün daha uzatıldı.

24 Kasım’da uygulamaya giren mutabakat çerçevesinde Gazze Şeridi’nde tutulan 81 İsrailli esire karşılık İsrail hapishanelerindeki 240 Filistinli tutsak özgür bırakıldı.

İsrailli esirlerin birçoğu ondan sonra basına yapmış olduğu açıklamada fena muameleye maruz kalmadıklarını belirtti.

İsrail’in özgür bıraktığı Filistinli esirlerin ise birçoğunun yaralı ve bitkin halde olması dikkatleri çekti.

Filistinli esirler tutuldukları hapishanelerde ağır işkenceler gördüklerini deklare etti.

Gazze Şeridi’ne 65 bin tondan fazla bomba atıldı

İsrail, insani aranın dolmasından sonrasında Gazze Şeridi’ndeki işgalini ve saldırılarını genişletti.

Gazze’deki hükümetin 13 Ocak’ta yayımladığı verilere nazaran şu ana kadar Gazze Şeridi’ne 65 bin tondan fazla bomba atan İsrail’in saldırılarında 439 bin evden 359 bini ya tamamen yıkıldı ya da hasar görmüş oldu.

Yerleşim yerlerinin, hastanelerin, okulların, üniversitelerin, zamanı cami ve kiliselerin, fabrikaların, alışveriş merkezlerinin adeta yok edilmiş olduğu bombardımanlar sonucunda Gazze’deki sivil altyapı tahrip edildi.

Gazze Şeridi’nde 388 cami de ya tamamen yıkıldı ya da tahrip edildi, bombardımanların hedefi olan 3 antik kilise büyük tahribata uğradı.

390 okul bombalanırken bunlardan 95’i tamamen yıkıldı.

İsrail güçlerinin saldırıları ve işgali sebebiyle Gazze Şeridi’ndeki 36 hastane 8’i hariç hizmet veremez duruma geldi.

Siviller için güvenli alan duyuru edilen bölgeler 1 tonluk bombalarla vuruldu

İsrail güçleri, Gazze Şeridi’nde daha ilkin ‘güvenli alan’ duyuru ederek sivilleri yönlendirdiği Gazze’nin güneyini de bombaladı.

ABD’nin The New York Times (NYT) gazetesi ile CNN televizyonunun 22 Aralık 2023’te {yapay} zeka destekli görsel kanıt analizine dayandırdığı haberlerinde İsrail’in Gazze’de siviller için güvenli olarak belirlediği alanlarda ABD’nin verdiği yüksek tahrip gücüne haiz ortalama 1 tonluk yüzlerce MK-84 bombası kullandığının tespit edilmiş olduğu açıklandı.

NYT, ABD’nin Gazze’de hastaneleri, okulları ve yerleşim yerlerini bombalayan ve on binlerce Filistinliyi öldüren İsrail’e saldırıların başladığı ekim ayından 22 Aralık’a kadar 5 binden fazla MK-84 tipi bomba gönderdiğinin bilgisini verdi.

İsrail, Gazze Şeridi’ndeki Filistinlileri göçe zorluyor

İsrailli siyasiler ve yetkililerin son haftalarda Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilerin göçe zorlanması yönünde açıklamaları bölgesel ve internasyonal kamuoyunda tepkilere yol açtı.

İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, Suriye ve Ukrayna’daki şeklinde Gazze’deki Filistinlilerin de göç ettirilmesi için çalışacakları tehdidinde bulunmuş oldu.

İletişim Bakanı Shlomo Karhi de Gazze halkının saldırıların sürdürülmesi kanalıyla gönüllü göçe zorlanması icap ettiğini söylemiş oldu.

İsrail’in Gazze’de soykırıma varan saldırılarına açık destek veren ABD yönetimi de İsrail hükümetinin Gazzelileri tehcir politikasına karşı çıktı.

2 milyon insan yerinden edildi

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, 23 Aralık’ta yapmış olduğu açıklamada İsrail’in Gazze’de siviller için niçin olduğu ölüm ve yıkıma dikkati çekti.

Gazze’de 136 BM çalışanının öldürüldüğünü aktaran Guterres, “Bu, Birleşmiş Milletler tarihinde daha ilkin asla görmediğimiz bir şey. Gazze’de hiçbir yer güvenli değil” dedi.

Gazze’deki hükümetin medya ofisinin 13 Ocak’ta paylaşmış olduğu verilere nazaran 2 milyon 300 bin insanoğlunun yaşamış olduğu Gazze’de 2 milyon şahıs yerinden edildi.

Her gün minimum 1 basın mensubunu öldürüldü

Gazze Şeridi’nde işlediği harp suçlarını ve soykırıma varan saldırılarını dünyaya duyurmaya çalışan ve internasyonal kurallarla dokunulmazlığı olan gazetecileri hedef almaktan geri durmayan İsrail’in saldırılarında şu ana kadar 117 basın çalışanı yaşamını yitirdi.

Buna nazaran her gün minimum 1 basın mensubu İsrail tarafınca öldürüldü.

İsrail’e yönelik soykırım suçlamaları Internasyonal Hakkaniyet Divanı’na taşındı

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Filistin topraklarında işlediği harp suçları devam ederken Cenup Afrika, 29 Aralık 2023’te 1948 tarihindeki Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’ni ihlal etmiş olduğu nedeni öne sürülerek İsrail aleyhinde dava açtı.

Türkiye, Pakistan, İran, Suudi Arabistan, Malezya, Brezilya şeklinde ülkeler davayı desteklerken ABD yönetimi İsrail’e karşı oluşturulan davayı ‘haksız ve tamamen dayanaktan yoksun’ olarak vasıflandırdı.

BM’nin en yüksek yargı organı Internasyonal Hakkaniyet Divanı’nda (UAD) oluşturulan davanın ilk duruşması 11 Ocak’ta görüldü.

Halka açık meydana getirilen ve canlı gösterilen duruşmanın ilk gününde UAD yargıçları, Cenup Afrika’nın ihtiyati önlem taleplerini dinledi ve Cenup Afrika tarafı İsrail’e yönelik suçlamalarını gerekçe ve delilleriyle Divan’a sundu.

Cenup Afrika tarafını temsil eden avukatların yapmış olduğu etkili sunumlar duruşmaya damgasını vurdu ve dünyanın dikkatini dava sürecine çekti.

Duruşmanın ikinci gününde İsrail’in hukuk ekibi yapmış olduğu savunmada soykırım suçlamalarını yanıtlamakta yetersiz kaldı, İsrail tarafı bunun yerine Cenup Afrika yönetimini itham etmeye çalıştı.

Cenup Afrika, durumun aciliyeti sebebiyle UAD’den önlem sonucuna hükmetmesini talep ederken duruşmaların tamamlanmasının peşinden mahkeme, karar için görüşme sürecine girdi.

BM: Gazze halkı için son 100 gün, 100 yıl şeklinde geçti

BM Yakın Doğu’daki Filistin Mültecilerine Yardım ve Bayındırlık Ajansı’nın (UNRWA) toplumsal medya hesabından meydana getirilen açıklamada, “Gazze halkı için son 100 gün, 100 yıl şeklinde geçti” ifadeleriyle bölgedeki Filistinlilerin, İsrail saldırıları sebebiyle oldukça zor günler yaşamış olduğu açıklandı.

Açıklamada, “Gazze halkının öldürülmemesi, besin, ilaç, su ve barınma ihtiyacının güvenli şekilde sağlanması için onlarca defa meydana getirilen çağrılara karşın, insani ateşkes halen yürürlükte değil” ifadelerine yer verildi.

Gazze’de UNRWA’nın okul ve eğitim merkezleri dahil 154 tesisine ortalama 1 milyon 400 bin Filistinlinin sığındığı, 250 binden fazla Filistinli aileye un temin edilmiş olduğu ve 10 milyondan fazla öğün dağıtıldığı aktarıldı.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.