Kedilerde Cilt Sorunları Teşhisi

16.02.2023
Kedilerde Cilt Sorunları Teşhisi

Kedilerde Cilt Sorunları Teşhisi

 

Kedilerde cilt sorunlarını teşhis etmek, mutlaka basit bir yaklaşım değildir. İncelediğimiz bazı temel konularda size yol gösterebilirim. Yani bir cilt hastalığımız olduğunda, saç dökülmesi, cilt lezyonları, kulak sorunları ya da her ne olursa olsun elimizde olur. Genellikle yapacağımız teşhisin başlangıç ​​noktası deri ve kulak sitolojisidir. Bunlar kulak derisinden örnekler alıyor, bunları bir mikroskop lamına koyuyor, boyanıyor ve mikroskop altında inceliyor ve ikincil enfeksiyon olup olmadığını kontrol ediyor. İkincil kelimesi kritiktir, çünkü kedilerin veya köpeklerin birincil deri enfeksiyonlarına sahip olması yaygın değildir. Deri enfeksiyonları hemen hemen her zaman altta yatan başka bir şeyin sonucudur, ancak enfeksiyonu anlamak esastır.

 

Sitolojiler veya deri kazıntıları, akarları ve bu tür şeyleri aramak için kullandığımız şeylerdir. Ve sonra, saçkıran için yapabileceğiniz oldukça farklı ve spesifik testler var. Bu yüzden sunumu temel alarak testi çözüyoruz. Şimdi saçkıranı öğrenmek için kültür yapmak zorundaydık, bu birkaç hafta sürerdi. Artık sadece birkaç gün sürdüğü için daha iyi testlerimiz var. Bazı cilt kanseri türleri cilt biyopsisi gerektirir ve ardından altta yatan birincil sorunu, özellikle alerjileri ele almak genellikle çok basit değildir.

 

Genellikle ayrıntılı bir gıda denemesi veya özel bir terapötik diyetle başlarız. Kedinizin diyetini değiştirmek istemezsiniz. Bunun bir yemek sorunu olduğunu düşünüyorsanız, belirli bir yiyecek türü bulmamız gerekiyor. Bu bir tür teşhis aracı çünkü bir gıda alerjisi olup olmadığını belirlemeye çalışıyoruz. Dolayısıyla, kedilerde cilt hastalıkları konusunda veterinerinizle birlikte yürümek için atabileceğimiz adımlar var. Yani işleri biraz daraltıyoruz. Olası bir çevresel alerji olduğunu düşünürsek, kedinin neye alerjisi olduğunu belirlemek üzere mükemmel alerji testleri için kurul onaylı dermatologlara başvururuz, böylece doğrudan alerjileri hedefleyen bir alerji serumu oluşturabiliriz.

 

Son olarak, yaygın olan bir pire alerjisi bileşeni olabileceğini düşünürsek, elimizdeki teşhis araçlarından biri, onları pire önlemede etkili hale getirmektir. Ve bu, sorunu çözmeye yardımcı olursa, pire alerjisini teşhis etmemize olanak tanır. Düşünmeniz gereken pek çok şey olduğunu görebilirsiniz. Ve cilt sorunlarını kontrol altına almaya çalışmak ve nasıl ilerleyeceğiniz konusunda en iyi planı bulmak için geçmişe, fizik muayeneye ve tüm bu şeylere birlikte bakmalısınız.

 

Kedi Dermatolojisi Sorunları Için Tipik Olarak Hangi Tedavi Seçenekleri Önerilir?

Sadece kategorilere ayıracağım. Bu nedenle, bakteri veya maya olmasına bağlı olarak ikincil bir enfeksiyon varsa, bunları özellikle antimikrobiyallerle veya sistemik ilaçların bir kombinasyonuyla tedavi etmeniz gerekir – topikal antimikrobiyallere ek olarak kan dolaşımına giren oral veya enjekte edilebilir ilaçlar, yani ilaçlı köpükler veya mendil veya bunun gibi şeyler. Saçkıranı özel bir mantar önleyici tedavi ile tedavi etmeliyiz.

 

Yine, eğer bir gıda alerjisiyse, çok özel bir terapötik reçeteli gıdadır. Ve çevresel alerjiler çok büyük bir kategoridir. Onlar için bir tedavi yok, bu yüzden her şey yönetimle ilgili. Bunları yönetmeye yardımcı olacak birçok şey yapabiliriz. En iyi şey, alerji testi ve alerji immünoterapisidir, bahsettiğim serum buydu. Ve pire önleme, alerji sorunlarını pire ile tedavi etmek için kritik öneme sahiptir. Ayrıca, omega yağ asidi takviyeleri genellikle cilt hastalıklarına yardımcı olur. Bu nedenle, dikkate alınması gereken birçok nüans olduğundan, veterinerinizle bireysel kediniz için tartışacağınız bir şey olmalıdır.

 

Kedi Dermatoloji Sorunları Tedavi Edilebilir Mi?

Evet. İyi soru. Bazıları evet, bazıları hayır. Kedinize yıl boyunca gerçekten iyi bir pire önleme uygulamalısınız. Ve tek sorun buysa, o zaman bunu başarabilirsin. Ve esasen, alerjiyi iyileştirmiyorsunuz ama alerjinin oluşmasına da izin vermiyorsunuz. Ve sıklıkla, pire alerjisi olan kedilerin başka alerjileri de vardır. Yani, gıda alerjileri düşünüldüğünde işler daha da karmaşıklaşıyor. Ayrıca, gıda alerjisini tedavi edemezsiniz, ancak gıdayı tanımlayarak etkili bir şekilde yönetebilirsiniz. Ve yine, çevresel alerjilerde mutlaka tedavi yoktur, ancak odak noktası alabileceğimiz en iyi yönetimdir ve bu alerjinin ciddiyetine bağlıdır. Bazen bunlar çok sinir bozucu durumlardır.

 

Sinir bozucu bir süreç olabilse de saçkıran ve akarlar gibi mantar hastalıkları tipik olarak tedavi edilebilir. Cilt kanseri tedavileri, kanserin türüne, ne kadar hızlı ele alındığına ve ne kadar agresif olduğuna bağlıdır. Yani böyle bir şeyin tedavi edilip edilemeyeceği konusunda fikir sahibi olmak için biyopsi ve patoloji raporu almanız gerekiyor.

 

Hala başka sorularınız varsa ve Pati Kulübü bloğumuzu inceleyebilirsiniz.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.