Libya’da sel felaketi! Sulara kapılan binlerce şahıs yaşamını yitirdi

12.09.2023
Libya’da sel felaketi! Sulara kapılan binlerce şahıs yaşamını yitirdi


Libya’da meydana gelen selde 2 bine yakın şahıs yaşamını kaybederken yitik sayısı da 7 bine ulaştı.


AA & Ensonhaber

Dünyanın birçok ülkesi güçlü yağışların niçin olduğu sel felaketiyle savaşım ediyor.

Bu ülkelerden biri de Libya…

İçişleri Bakanı İsam Ebu Zeribe tarafınca meydana getirilen açıklamaya gore Derne kentinde etkili olan şiddetli yağışlar sebebiyle 2 bine yakın şahıs yaşamını yitirdi, yitik sayısı da 7 bine ulaştı.

Libya'da sel felaketi! Sulara kapılan binlerce kişi hayatını kaybetti

3 günlük yas diye deklare edildi

Libya’da Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, ülkede yaşanmış olan sel felaketinde yaşamını kaybedenler için 3 günlük yas duyuru edildiğini duyurmuştu.

Orta Akdeniz’de etkili olan Daniel Fırtına’sı Libya’nın Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derne kentlerini etkilemişti.

Libya’nın doğusundaki yetkililer fırtına sebebiyle tüm kamu ve hususi eğitim kurumlarında derslere ara verilmesi, dükkanların kapatılması ve sokağa çıkma yasağını içeren bir takım tedbir almıştı.

Libya'da sel felaketi! Sulara kapılan binlerce kişi hayatını kaybetti

Türkiye’den yardım

Afet ve Acil Durum Yönetimi, (AFAD) Libya’ya yardım için harekete geçti.

AFAD’dan meydana getirilen açıklamada şu şekilde denildi:

“11 Eylül tarihinde Libya’nın Beydağ, Şehhat, Derna, Bingazi, Al Marj ve Sousse şehirlerinde yaşanmış olan aşırı yağışlar sonucu sel ve su baskınları meydana gelmiştir. AFAD Başkanlığımız Libya Hükümeti tarafınca meydana getirilen internasyonal yardım çağrısı üstüne Libya’ya 150 su üstü ve su altı arama kurtarma çalışanı, çadır ve çadır içi araç-gereç, 2 kurtarma aracı, 4 bot ile jeneratörden oluşan gerekseme malzemesi gönderilmesini planlamıştır. Selden etkilenen dost ve kardeş Libya halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletir, yaşamını kaybedenlere Tanrı’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz”

“Ekip ve ekipman gönderiyoruz”

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, toplumsal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımda, sel felaketinin yaşandığı Libya’ya yardım gönderileceğini deklare etti. Bakan Koca, “Libya’da binlerce insanoğlunun etkilendiği sel dolayısıyla bakanlık olarak afet bölgesine ekip ve ekipman gönderiyoruz. Tıbbi sarf malzemeleri ve cihazlar, ilaçlar hazırlandı. 11 kişilik UMKE ve UMKE ATAK ekibi bu gece yola çıkıyor. Libya halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.” ifadelerini kullandı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.