Mehmet Fatih Kacır’dan bayram müjdesi: TÜBİTAK bursları arttırıldı

28.06.2023
Mehmet Fatih Kacır’dan bayram müjdesi: TÜBİTAK bursları arttırıldı

[ad_1]

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, TÜBİTAK burslarının bu yıl ikinci kez arttırıldığını açıklayarak, “Yeter ki gençlerimiz araştırsınlar, geliştirsinler ve üretsinler. Biz onların her daim destekçisi olacağız. Bu da bizim bayram müjdemiz olsun” ifadelerini kullandı.

Mehmet Fatih Kacır'dan bayram müjdesi: TÜBİTAK bursları arttırıldı

AA

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’dan öğrencilere müjde…

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) bursları bu yıl ikinci kez arttı.

Bakanlıktan meydana getirilen açıklamaya gore TÜBİTAK Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB), Bilim İnsanları Destekleme Programı Başkanlığı (BİDEB) ile Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) tarafınca desteklenen projelerde öğrencilere meydana getirilen burs ödemelerine ilişkin aylık üst limitler arttırıldı.

Lisans öğrencisine 3 bin, doktora sonrası araştırmacılara 19 bin lira burs

Bu kapsamda önlisans yada lisans öğrencisine verilen burs miktarı 2 bin 180 liradan 3 bin liraya, yüksek lisans öğrencisine verilen burs miktarı 7 bin 275 liradan 10 bin liraya, doktora öğrencisine verilen burs miktarı 9 bin 920 liradan 14 bin liraya, doktora sonrası araştırmacılara verilen burs miktarı ise 13 bin 230 liradan 19 bin liraya yükseltildi.

Öte taraftan BİDEB 2250 Lisansüstü Bursları Performans Programı’nda yer edinen kriterlere gore müracaat yapmaları durumunda doktora öğrencileri 5 bin lira ve doktora sonrası araştırmacılar 6 bin liraya kadar performans ödemesi alabilecek.

Mehmet Fatih Kacır'dan bayram müjdesi: TÜBİTAK bursları arttırıldı

“Bu da bizim bayram müjdemiz olsun”

Bakan Kacır, mevzuya ilişkin yapmış olduğu açıklamada Ulusal Teknoloji Hamlesi rehberliğinde büyük atılımlar halletmeye devam ettiklerini belirterek, “Bizim en büyük dayanağımız insan kaynağımız. Türkiye Yüzyılı’na girerken bu ülkeyi dünyada en üst sıralara taşıyacak, bu ülkenin aydınlık geleceğini inşa edecek araştırmacı insan kaynağına yönelik desteklerimizi sürdüreceğiz. Yeter ki gençlerimiz araştırsınlar, geliştirsinler ve üretsinler. Biz onların her daim destekçisi olacağız. Bu da bizim bayram müjdemiz olsun. TÜBİTAK bursları 2023 senesinde ikinci kez artmış oldu” ifadesini kullandı.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.