Merkez Bankası’nın faiz sonucu daha azca tüketime teşvik ediyor

22.09.2023
Merkez Bankası’nın faiz sonucu daha azca tüketime teşvik ediyor


Merkez Bankası’nın faiz kararını değerlendiren gazeteci Sadi Özdemir, Merkez Bankası’nın piyasa beklentilerinin üstündeki faiz artırımının, vatandaşın gereksiz tüketimini azaltmaya teşvik yönünde olduğu şeklinde yorumladı.


ensonhaber.com

2023 Eylül ayı için Merkez Bankası faiz sonucu açıklandı. Para Politikası Kurulu (PPK), siyaset faizi olan yedi gün vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 25’ten yüzde 30 düzeyine yükseltilmesine karar verdi.

Piyasa beklentilerinin üstünde artış oldu

Bu karar, piyasa beklentilerinin üstünde gerçekleşti. Ekonomistlerin beklentileri, faizin 250 ila 600 baz puan artırılacağı yönündeydi.

Kararda, enflasyonda görülen yükselişin, küresel emtia fiyatlarındaki artış, tedarik zinciri sorunları ve yurt içi talepteki toparlanma benzer biçimde arz yönlü ve talep yönlü olmak suretiyle çeşitli faktörlerden kaynaklandığına yer verildi.

“Enflasyon kalıcı olarak düşüşe geçecek”

PPK, enflasyonun kısa vadede yüksek seyredeceğini, sadece alınan sıkı para politikası adımları ve pozitif yönde dış gelişmelerle enflasyonun kalıcı olarak düşüşe geçeceğini öngördü.

Mevzuyla ilgili Ensonhaber Gündem Hususi YouTube yayınında İlker Koç’un sorularını yanıtlayan ekonomist gazeteci Sadi Özdemir, şunları söylemiş oldu:

Siyaset faizi ile piyasa faizi arasındaki fark kapatılmak isteniyor

Merkez Bankası Siyaset faizi, bankalarla arasındaki faiz oranıdır. Vatandaşın bankalardan almış olduğu faiz değildir. Bu, sistemin çalışmasının kullanılan faizdir. Bu faiz, piyasa faizine yakın olur. Fakat son dönemde bu fark açıldı.

Vatandaşa etkisine ne olur? Piyasada bankaların uyguladığı faiz, enflasyona mümkün olduğunca yakın bir faizdir. Kredi kartı ve tüketici kredisi kullanan vatandaşın kullandığı faizi de kapsıyor. Bu iyi bir şey değil, bu sebeple bu faizin artması, vatandaşın da tüketimde kulanacağı kredi faizinin de artması demek.

Yurttaş daha azca tüketmeye teşvik ediliyor

Bu niçin yapılıyor? Yüksek enflasyonla savaşım ediyoruz. Bir maliyetle bir de taleple oluşan enflasyon var. Bu zamanda yurttaş sıkıntıya girdi fakat hala tüketim talebi yüksek. Iktisat yönetimi, bu tüketim talebini de kısmak istiyor ki enflasyon frenlensin ve eski haline dönsün. O yüzden faizler bir çalgı benzer biçimde kullanılıyor, bu devam edecek.

Bir bakıma vatandaşımız daha azca tüketmek için teşvik ediliyor ya da baskılanıyor. Vatandaşı ilgilendiren pozitif tarafı, belli ürünlerde talep fikir gereksinim duyan ürünleri daha uygun fiyata alabilecek.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.