Nijer’in verdiği süre doldu: Gözler Fransa’ya çevrildi

28.08.2023
Nijer’in verdiği süre doldu: Gözler Fransa’ya çevrildi

[ad_1]

Nijer’in Fransa’nın Niamey Büyükelçisi Slyvain Itte’ye ülkeden ayrılması için verdiği 48 saatlik süre bitti. Fransa, askeri yönetimin kararını tanımadığını ve Itte’nin ülkede kalmaya devam edeceğini duyurdu.

Nijer'in verdiği süre doldu: Gözler Fransa'ya çevrildi

AA & Ensonhaber

Nijer’de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı unsurlarınca alıkonulmuş ve o akşam asker, yönetime el koyduğunu duyurmuştu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane Tchiani, 28 Temmuz’da CNSP adlı geçiş hükümetinin başına geçmişti.

CNSP, 7 Ağustos’ta Lamine Zeine’yi başbakan olarak atamış, 10 Ağustos’ta asker ve sivillerden oluşan 21 üyeli kabineyi açıklamıştı.

Fransa’ya verilen süre doldu

Nijer Dışişleri Bakanlığı’nın 25 Ağustos’ta Fransa’nın Niamey Büyükelçisi Slyvain Itte’ye ülkeyi terk etmesi için tanımış olduğu 48 saatlik sürenin sonuna gelindi.

Verilen süre mahalli saat ile 19.00’da dolarken Fransa’nın Niamey Büyükelçiliği’nin çevresinde alınan güvenlik önlemleri dikkati çekti.

Mahalli kaynaklardan alınan bilgiye nazaran bölgeye kimse yaklaştırılmıyor.

Fransa sonucu tanımadı

Fransa, cuntanın Fransız Büyükelçinin gitmesinin talep edebilecek bir otorite olmadığını belirterek sonucu tanımadığını ve Itte’nin Nijer’de kalmaya devam edeceğini duyurdu.

Askeri yönetimin Itte’nin ülkeyi terk etmemesi halinde Fransa Büyükelçiliği ve Fransız askeri üssüne elektrik, su, besin ve yakıt tedarikini durdurabileceği belirtiliyor.

Fransa karşıtları Fransız askeri üssü çevresinde nöbet tutuyor

Fransız askerlerinin de ülkeden ayrılmasını talep edenler sabahın ilk ışıklarından bu yana başkent Niamey’deki Fransız askeri üssünün çevresinde bekliyor.

Göstericiler, Itte’nin ‘Niamey 101’ ismiyle malum Fransız askeri üssünde saklandığı iddiaları sebebiyle 05.30’dan bu yana üssün çevresinde bekleyişini sürdürüyor.

Nijer’de 26 Temmuz’da başa gelen askeri yönetim, Fransa ile imzalanan 5 askeri iş birliği anlaşmasının iptal edildiğini açıklamıştı.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.