Silindir Gömlek Üretimi

22.02.2023
Silindir Gömlek Üretimi

İçten yanmalı motorların üretimi 1860’lı yıllara dayanıyor. Bu tarihten itibaren günümüze kadar gelen süreçte içten yanmalı motorlarda geliştirmeler yapıldı. Modern araçlarda kullanılan bu motorların üretimi de oldukça emek ve tecrübe isteyen bir iştir. Bir motor parçasını üretebilmek için çok iyi seviyede döküm bilgisi gerekir. Üretilecek olan parçaların tasarımının da tecrübeli mühendisler tarafından yapılması gerekir. Yenmak Makine 1965 yılından itibaren motor parçaları üreten önemli bir firmadır. Firma yapmış olduğu çalışmalar neticesinde içten yanmalı motorlar için gerekli elemanların üretiminde söz sahibidir. Motor parçaların üretiminde döküm yöntemlerinden yararlanılır. Firma hem yurt içerisinde hem de yurt dışında yapmış olduğu çalışmalarla göz dolduruyor. Pistonlar, biyel kolu, silindir gömlek gibi parçalar Yenmak Makine farkıyla imal ediliyor.

İçten Yanmalı Motorlarda Silindir Gömlek Ne İşe Yarar?

İçten yanmalı motorları meydana getiren parçalar genellikle döküm yöntemleriyle elde edilir. İçten yanmalı motorlar için parça üretimi tecrübe ve emek ister. Silindir gömleği de içten yanmalı motor içerisinde önemli bir göreve sahiptir. Silindir gömlek pistonların yataklanmasında görev yapar. Pistonlar silindirler içerisinde gidip gelerek hareketlerini tamamlarlar. Bu sayede güç krank miline iletilir ve hareket gerçekleşir.

İçten Yanmalı Motor Elemanları Nasıl İmal Edilir?

İçten yanmalı motoru oluşturan elemanlar genellikle döküm yöntemleriyle imal edilirler. Motoru oluşturan elemanlar yüksek sıcaklığa ve gerilime dayanabilmelidir. Örneğin pistonlar alüminyum veya çelik alaşım malzemelerden meydana gelir.

 

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.