Türkiye çöl tozunun tesiri altında: Hastalıkları da bununla beraber getiriyor

30.04.2024
Türkiye çöl tozunun tesiri altında: Hastalıkları da bununla beraber getiriyor

[ad_1]

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bugün 35 il için sarı kodlu toz taşınımı uyarısında bulunmuş oldu. Türkiye’yi tesiri altına alan toz taşınımı, solunum yolu hastalıklarına da davetiye çıkarıyor.

Türkiye çöl tozunun etkisi altında: Hastalıkları da beraberinde getiriyor

ensonhaber.com

Türkiye günledir, toz taşınımının tesiri altında…

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), bugün yapmış olduğu açıklamada bir kez daha çöl tozuna karşı uyardı.

MGM tarafınca Adana, Adıyaman, Amasya, Ankara, Bolu, Çankırı, Çorum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Konya, Malatya, K.Maraş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Samsun, Sinop, Sivas, Tokat, Şanlıurfa, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Karabük, Kilis, Osmaniye ve Düzce için sarı kodlu çöl tozu uyarısı yapılmış oldu.

Türkiye’yi terk etmek bilmeyen bu çöl tozu ise hastalık saçıyor.

İşte çöl tozunun yol açabileceği potansiyel hastalıkların birkaçı:

Solunum yolu hastalıkları:

Çöl tozu solunduğunda, solunum sistemini tahriş edebilir ve solunum yolu hastalıklarını tetikleyebilir yada alevlendirebilir. Astım, bronşit, akciğer enfeksiyonları ve öteki solunum yolu hastalıkları benzer biçimde durumlar çöl tozu maruziyetiyle ilişkilendirilmiştir.

Göz tahrişi:

Çöl tozu parçacıkları gözlerde tahrişe niçin olabilir ve kızarıklık, kaşıntı ve sulanma benzer biçimde emarelere yol açabilir. Uzun süre maruz kalma durumunda kornea hasarı meydana gelebilir.

Cilt problemleri:

Çöl tozu cilde temas ettiğinde, kuruluk, kaşıntı ve duyarlılık benzer biçimde cilt problemlerine niçin olabilir. Ek olarak, toz parçacıkları cilt üstünde tahriş edici etkiye haiz olabilir.

Alerjik reaksiyonlar:

Çöl tozu içinde bulunan polenler, mantar sporları ve öteki alerjenler, alerjik reaksiyonlara niçin olabilir. Bu, bilhassa alerjisi olan kişiler için mühim bir risk oluşturabilir.

Solunum yolu enfeksiyonları:

Çöl tozu, mikropların taşınmasına ve solunum yolu enfeksiyonlarının yayılmasına katkıda bulunabilir. Bu, toz partiküllerinin solunmasıyla yada tozla temas eden ellerin yüzeye dokunmasıyla enfeksiyon riskini artırabilir.

Bu hastalıkların riski, çöl tozuna maruz kalma süresi, tozun içinde ne olduğu, kişinin sıhhat durumu ve alınan koruyucu önlemler benzer biçimde faktörlere bağlı olarak değişebilir. Bilhassa kırılgan olan kişilerin çöl tozundan korunması ve maruz kalmayı en aza indirmek için uygun önlemlerin alınması önemlidir.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.