Yerli ve ulusal sonda roketinin fırlatma testi başarıyla gerçekleşti

13.08.2023
Yerli ve ulusal sonda roketinin fırlatma testi başarıyla gerçekleşti

[ad_1]

Uzay emek harcamaları kapsamında geliştirilen yerli ve ulusal sonda roket İğneada’dan başarıyla fırlatıldı. Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, roket fırlatmanın peş peşe gelecek müjdelerin habercisi bulunduğunu söylemiş oldu.


ensonhaber.com

Türkiye müdafa sanayii başarılarına devam ediyor.

Dünyada kendinden söz ettirdiği projelerine devam eden müdafa sanayii bir başarıya daha imza attı.

Geçtiğimiz gün sabah saatlerinde Roketsan, Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı İğneada Beldesi’nden sonda roketi atışı gerçekleştirmiş oldu.

Kontrol atışı başarıyla gerçekleştirildi

İğneada’da yeni inşa edilen Kontrol Merkezi’nden meydana getirilen atış, başarıyla sonuçlandı ve Türkiye bir kez daha uzaya erişti.

Mevzuyla ilgili olarak Müdafa Sanayii Başkanlığı tarafınca izahat yapılmış oldu.

“Ülkemize hayırlı olsun”

Meydana getirilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Ülkemizin uzaya erişim emek harcamaları kapsamında ileri mühendislik teknolojilerimizle geliştirilen sonda roketimiz, İğneada’dan başarıyla fırlatıldı.

Tüm tehlikeli sonuç alt sistemleri yerli, ulusal ve örneksiz olarak Roketsan tarafınca geliştirilen roketimizin başarıya ulaşmış fırlatma testi ülkemize hayırlı olsun.

Yerli ve milli Sonda Roketi'nin fırlatma testi başarıyla gerçekleşti

Roketsan tarafınca geliştilen Sonda Roketi

“Yüzyılı’nın uzay teknolojilerine vurulacak mührünün haberi”

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır meydana gelen başarının “Türkiye Yüzyılı’nın uzay teknolojilerine vurulacak mührünün haberi” bulunduğunu söyleyerek şu açıklamayı yapmış oldu:

Birkaç cümleyle özetlenen bu başarı, TürkiyeYüzyılı’nın uzay teknolojilerine vurulacak mührünün haberi. Peş peşe gelecek nice müjdenin habercisi…

Roketsan mühendislerimizi yürekten kutluyorum.

Yerli ve milli sonda roketinin fırlatma testi başarıyla gerçekleşti

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın mevzuyla ilgili paylaşımı

“Fazlaca mühim bir eşik aşıldı”

Fazlaca mühim bir eşiğin aşıldığını belirten Müdafa Sanayii Başkan Haluk Görgün ise yapmış olduğu açıklamada şunları kaydetti:

Yerli ve ulusal roket teknolojilerimizde oldukca mühim bir eşiği daha aştık. Başarıyla fırlatmasını gerçekleştirdiğimiz roket teknolojilerimiz yardımıyla uzay çalışmalarımız oldukca büyük bir ivme kazanacak. Düşünen, tasarlayan, geliştiren, üreten ve yöneten Roketsan‘ımızın tüm çalışanlarına teşekkür ederim.

İnsanlığın hakim tepesi uzaya da yüksek teknolojilerimizi daha çok taşımaya ve şirketlerimizin hedeflerine ulaşmaları için onlara destek olmaya kararlıyız.

Yerli ve milli Sonda Roketi'nin fırlatma testi başarıyla gerçekleşti

Roketsan tarafınca geliştilen Sonda Roketi

Sonda roketinin hedefi: 550 Kilometre

Uzun süredir sonda roketi alanında emek harcamalar gerçekleştiren Roketsan, ŞİMŞEK Sonda Roketi ile 550 kilometre irtifaya çıkmayı hedefliyor. Roketsan, 2020 senesinde 135 kilometre irtifaya ulaşmıştı.

Yeni geliştirilen 100 kilogram ağırlığında yararlı yüke haiz SR-1 Sonda Roketi ile ise bu yıl ilk atışın yapılması ve 300 kilometre irtifaya çıkılması hedefleniyordu. İğneada’dan atılan roketin kaç kilometre irtifaya çıkmış olduğu bilgisi hemen hemen belirsizliğini koruyor.

SR-1 Sonda Roketi’nin arkasından ise Roketsan, ‘ŞİMŞEK Fırlatma Aracı’ için çalışmalarını sürdürecek.

400 kilogram ağırlığında yararlı yüke haiz olacak ŞİMŞEK-1 Fırlatma Aracı ile 2027 senesinde 550 kilometre irtifaya çıkılması hedefleniyor. ŞİMŞEK-1’in arkasından ise daha üstün kabiliyetlere haiz ŞİMŞEK-2 Fırlatma Aracı gelecek.

Sonda roketinin özellikleri ve kullanım alanları

Roketler, uzaya yük taşımak, uzay araştırmaları yapmak, uydu yerleştirmek, uzay istasyonlarına araç-gereç göndermek şeklinde amaçlarla kullanılan araçlardır. Sonda roketleri, uzay araştırmaları ve keşifleri için hususi olarak tasarlanmış roket türleridir. Bu roketler, çoğu zaman uzayın derinliklerine gönderilen uzay araçlarını taşırlar ve gezegenler, yıldızlar, galaksiler şeklinde uzaydaki nesnelerin incelenmesi için kullanılırlar.

Sonda roketlerinin özellikleri, görevin amacına ve tasarımına bağlı olarak değişebilir, sadece genel olarak aşağıdaki özelliklere haiz olabilirler:

Yük Kapasitesi: Sonda roketleri, uzaya taşınacak olan uzay aracı ve ilgili ekipmanın ağırlığına uygun bir yük kapasitesine haiz olurlar. Bu yük kapasitesi, fırlatma aşamasında roketin hedefe taşıyabileceği maksimum ağırlığı belirler.

İniş yada Vazife Kısmı: Bazı sonda roketleri, hedefe ulaştıktan sonrasında araştırma araçlarını özgür bırakabilir yada yüzeyine indirebilir. Bu, uzay araştırmaları, yüzey keşifleri yada uzay sondalarının yörüngede bırakılması için kullanılır.

İtiş Sistemi: Roketin uzaya taşıyabilmesi için kuvvetli bir itiş sistemine ihtiyacı vardır. Bu itiş sistemi, roketin yörüngeye yada hedef gezegene ulaşabilmesi için ihtiyaç duyulan hızı sağlar. İtiş sistemleri çoğu zaman roketin alt kısmında bulunur.

Yakıt Depolama ve İtki: Roketler, çoğu zaman yakıt olarak sıvı oksijen ve hidrojen şeklinde yakıtları kullanırlar. Bu yakıtlar roket motorlarında yanar ve itiş oluşturarak roketin hareket etmesini sağlar.

Navigasyon ve Denetim Sistemleri: Roketlerin hedeflerine doğru doğru bir halde ilerleyebilmeleri için kırılgan navigasyon ve denetim sistemlerine gereksinimleri vardır. Bu sistemler, roketin yolunu hesaplamak, yönünü ayarlamak ve hedefe doğru yönlendirmek için kullanılır.

Koruma Sistemleri: Sonda roketleri, atmosferden uzaya çıkarken yüksek hızlarda ve yoğun ısı değişimlerine maruz kalabilirler. Bundan dolayı roketlerin dış yüzeyi, ısı kalkanları yada koruyucu kaplamalarla kaplanır.

Veri Toplama ve İletişim Sistemleri: Sonda roketleri, uzaya gönderilen araştırma araçlarından toplanan verileri toplar ve bu verileri yeryüzüne iletebilmek için yazışma sistemlerine haizdir.

Güvenlik Önlemleri: Roket fırlatmaları, büyük güvenlik önlemleri gerektiren riskli işlemlerdir. Fırlatma alanları ve roket tasarımları, güvenlik standartlarına uygun olarak oluşturulur.

Fazlaca Aşamalı Tasarım: Bir çok sonda roketi, daha verimli bir uzaya çıkma süreci sağlamak için oldukca aşamalı tasarıma haizdir. Bu tasarım, her aşamanın tamamlandığında gereksiz ağırlığı atmaya ve daha yüksek irtifalara ulaşmaya destek verir.

Geri Dönüşebilirlik ve İniş: Bazı çağıl sonda roketleri, fırlatma sonrası aşamalarını denetim ederek dünyaya geri dönebilirler. Bu, maliyetleri azaltmaya ve tekrardan kullanılabilirliği artırmaya destek verir.

Uzaktan Denetim ve Otomasyon: Roketler çoğu zaman uzaktan denetim edilir ve otomasyon sistemleriyle yönetilir. Fırlatma, yörüngeye yerleştirme, itiş ayarlamaları ve öteki süreçler uzaktan izlenir ve yönetilir.

Yörünge Ayarlama Kabiliyeti: Sonda roketleri, hedeflenen yörüngelere yada uzay noktalarına ulaştıktan sonrasında da kimi zaman yörünge ayarlamaları yapabilirler. Bu, hedeflenen nesneye daha yakın bir yörüngeye geçmek yada vazife gereksinimlerini karşılamak için yapılır.

Enerji Kaynakları: Uzayda uzun soluklu görevlerde (mesela, derin uzay sondaları için), enerji kaynaklarına gereksinim vardır. Güneş panelleri yada nükleer enerji sistemleri şeklinde kaynaklar, uzun soluklu enerji sağlamak için kullanılır.

Çeşitli Gözlem ve İzleme Cihazları: Sonda roketleri, değişik uzay gözlem araçları taşıyarak hedef gezegenlerin atmosferini, yüzeyini yada uzay koşullarını incelemek için tasarlanabilirler. Bu cihazlar kameralar, spektrometreler, radarlar, manyetometreler ve daha pek oldukca ölçüm aracını içerebilir.

Bilimsel Araştırma Ekipmanları: Uzay sondaları çoğu zaman bilimsel araştırmalar için hususi olarak tasarlanmış ekipmanlar taşırlar. Bu ekipmanlar, uzayda bulunan fenomenleri incelemek ve daha çok data edinmek için kullanılır.

İletişim Uydu Sistemleri: Sonda roketleri ve uzay araçları, yazışma uydu sistemleri vasıtasıyla yeryüzüne veri gönderirler. Bu yazışma sistemleri, verilerin toplanması ve gönderilmesi için kullanılır.

Geri Dönüş Kapsülleri: İnsanlı görevlerde yada örnek toplama görevlerinde kullanılan sonda roketleri, geri dönüş kapsülleri içerebilir. Bu kapsüller, astronotları yada örnekleri güvenli bir halde yeryüzüne getirmek için kullanılır.

Bu özellikler, sonda roketlerinin genel özelliklerini açıklamaktadır. Sadece her vazife değişik olabileceği için sonda roketlerinin tasarımı ve özellikleri de farklılık izah edebilir.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.