Zengezur Koridoru ile Türkiye’nin bölgedeki stratejik konumunun önemi artacak

19.06.2023
Zengezur Koridoru ile Türkiye’nin bölgedeki stratejik konumunun önemi artacak


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Zengezur Koridoru’nun işlerlik kazanmasıyla Türkiye’nin bölgedeki stratejik konumunun öneminin artacağını açıkladı.

Zengezur Koridoru ile Türkiye'nin bölgedeki stratejik konumunun önemi artacak

AA

Tekrardan Cumhurbaşkanı seçilmesinin peşinden ilk yurt dışı ziyaretlerinden birini Azerbaycan’a gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zengezur Koridoru”nun önemini vurgulayarak, “İnşallah hızlıca halledersek iki mühim durumu bizlere kazandıracak. Gerek karayolu gerek demiryolu mevzusunda Türkiye’nin Nahçivan ile olan bağlantıları fazlaca daha kuvvetli hale gelecek” ifadelerini kullanmıştı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yazılı bir izahat yaparak Zengezur Koridoru’nda mevcut durum ve yapılması planlanan çalışmalara ilişkin data verdi.

“Türkiye’nin bölgedeki stratejik konumunun önemi artacak”

Zengezur Koridoru’nun Cenup Kafkasya’da ekonomik iş birliğinin geliştirilmesi mevzusunda yeni imkanlar sağlayacağını vurgulayan Uraloğlu, “Zengezur Koridoru’nun işlerlik kazanmasıyla Orta Koridor’un demiryolu ve karayolu yük taşıma kapasitesi artacak, bu da Pekin’den Londra’ya uzanan Doğu-Batı ticaretinin artışına pozitif yönde katkı sağlayacak. Orta Koridor’un etkinliğinin artmasıyla hem Azerbaycan ile Hazar Denizi üstünde geliştirilebilecek projeler hem de Nahçıvan ve Rusya ile ulaşım ve enerji alanında sağlanabilecek iş birlikleriyle ülkemizin bölgedeki stratejik konumunun önemi artacak. Ek olarak bölgede oluşacak yük hareketliliğinin ülkemizin Kafkasya sınırındaki illerinin ekonomik olarak güçlenmesinde ve bilhassa lojistik sektörüne yönelik istihdam sayılarının artışına pozitif yönde tesirleri olabileceği planlanmaktadır” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Uraloğlu, hattın Ermenistan sınırına kadar olan kısmının inşaatının devam ettiğini, Horadiz’den Nahçıvan’ın Ordubad iline uzanan 166 kilometrelik yeni demir yolu inşa edileceğini bildirdi.

Zengezur Koridoru ile Türkiye'nin bölgedeki stratejik konumunun önemi artacak

Hattın Ermenistan kısmının Zengezur bölgesinden geçecek olan 43 kilometrelik bölümünün inşaatı için Azerbaycan ile Rusya içinde görüşmeler yapılacağını aktaran Uraloğlu, demir yolu hattıyla paralel olarak kara yolu hatlarının da devreye girmesinin söz mevzusu bulunduğunu kaydetti.

“Bölgesel ticarete pozitif yönde yansıyacak”

Türkiye ile Azerbaycan içinde yeni ulaşım bağlantısı sağlayacak olan Kars-Nahçıvan Demiryolu Projesi kapsamında iki ülke içinde yeni ulaşım bağlantısı sağlanacağına dikkati çeken Uraloğlu, şu detayları verdi:

Ordubad’dan Nahçıvan’ın kuzeyinde bulunan Velidağ istasyonuna kadar olan 158 kilometrelik hat kapsamlı olarak onarım edilecek. Ek olarak hat, Velidağ’dan Ermenistan sınırına kadar 14 kilometre uzatılacak. Bu sayede Kars-Tiflis-Bakü üstünden Gürcistan’a bağlanan yapıya alternatif olarak Kars-Dilucu üstünden Nahcivan’a bağlanarak koridora erişmek mümkün olabilecek.

Uraloğlu, Zengezur Koridoru’nun Orta Asya, Hazar Bölgesi, Azerbaycan ve Ermenistan’ı, Türkiye’ye bağlayan sosyoekonomik, jeopolitik ve jeostratejik özelliklere haiz olması, Rusya, Azerbaycan, Türkiye ve Ermenistan arasındaki demir yolu ağını genişletmesi dolayısıyla bölgesel ticarete pozitif yönde yansıyacağının altını çizdi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.