1 milyon şahıs 5 yıl ilkin iyi mi emekli olacak, Özgür Kaya söyledi

26.09.2023
1 milyon şahıs 5 yıl ilkin iyi mi emekli olacak, Özgür Kaya söyledi

[ad_1]

Ensonhaber’e konuşan iş ve toplumsal güvenlik uzmanı Özgür Kaya, 1 milyon Bağ-Kur’lunun 5 yıl ilkin iyi mi emekli olacağına dair ayrıntıları paylaştı.


ensonhaber.com

YAYININ TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ…

Bir süredir gündemde olan Bağ-Kur ile SSK primlerinin eşitlenmesiyle ilgili Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan,

Bağ-Kur’luların emeklilik için prim gün sayısının 9 binden 7 bin 200’e düşürülmesi mevzusu bilhassa ufak esnaf kapsamında bulunan ortalama 1 milyon Bağ-Kur’lumuzu kapsıyor. Cumhurbaşkanımızın emirini yerine getireceğiz.

açıklaması yapmıştı.

Ekim ayında Meclis’e gelmesi beklenen ufak esnaf için başlatılan prim indirimi emek harcaması, ilk etapta 1 milyon kişiye 5 yıl erken emeklilik ve 1800 gün daha azca prim ödeme imkanı sağlayacak.

Mevzuyla ilgili Ensonhaber Gündem Hususi YouTube yayınına katılan iş ve toplumsal güvenlik uzmanı Özgür Kaya, İlker Koç’un sorularını yanıtladı:

7 bin 200 günü dolduran ve yaşı tutan erken emekli olacak

1 milyon vatandaşımız 9 bin güne ulaşmak için habire çalışıyor, prim ödüyor. Fakat aldıkları maaş düşük oluyor. Hükümet de seçimlerden ilkin yapmış olduğu açıklamada varolan yasal düzenlemeyi yürürlüğe koymak için çalışmalara başladığını duyurdu.

2000 yılından sonrasında vergi mükellefi olup Bağ-Kur’lu olduysa, 60 yaş ve üzerini beklemeden, 5 yıl ilkin emekli olabilecekler. Bu bizlere ne getirecek? Hem toplumsal güvenlik sistemi içindeki hantallığı ortadan kaldıracak, hem de vatandaşlarımızı ödemiş oldukları ya da ödeyecek oldukları primler SGK’nın kasasına girmiş olacak.

Bu uygulamanın bir an ilkin hayata geçirilmesi hem sistem, hem iktisat, hem de yurttaş açısından oldukca yararlı olacaktır.

7 bin 200 gününü dolduran ve yaş şartını yerine getiren hepimiz bu değişiklikten faydalanabilecek.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.