570 binden fazla Gazzeli yıkım düzeyindeki açlıkla karşı karşıya

22.12.2023
570 binden fazla Gazzeli yıkım düzeyindeki açlıkla karşı karşıya

[ad_1]

Birleşmiş Milletler Dünya Besin Programı, Gazze Şeridi’nde 570 binden fazla kişinin yıkım düzeyinde açlıkla karşı karşıya olduğu uyarısında bulunarak birçok yetişkinin çocuklar yiyecek yiyebilsin diye aç kaldığını bildirdi.

570 binden fazla Gazzeli felaket düzeyindeki açlıkla karşı karşıya

AA & Ensonhaber

İsrail, haftalar süresince ev, okul, hastane, cami, kilise ayırt etmeksizin Gazze Şeridi’ne bomba yağdırdı.

Toplamda 7 gün devam eden insani aranın 1 Aralık’ta sona ermesinin derhal peşinden Gazze’de saldırılar şiddetlenerek tekrardan başladı.

7 Ekim’den bu yana İsrail’in saldırılarında minimum 8 bini çocuk, 6 bin 200’ü hanım olmak suretiyle 20 bini aşkın Filistinli yaşamını yitirdi.

Yıkıntı altında binlerce ölü olduğu bildirilirken halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı tahrip edildi.

“Gazzelilerin yüzde 26’sı yıkım düzeyindeki açlıkla karşı karşıya”

Merkezi İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Besin Programı’ndan (WFP) İsrail’in saldırısı altındaki Gazze Şeridi’ndeki duruma ilişkin meydana getirilen yazılı açıklamada, “Gazze’deki dört haneden biri şu an aşırı açlıkla karşı karşıya ve yeni Entegre Besin Güvenliği Aşama Sınıflandırması’na (IPC) bakılırsa kafi besin, temiz su, sıhhat ve sanitasyon hizmetlerine erişim sağlanmadığı takdirde kıtlık riski var” ifadesi kullanıldı.

WFP’nin Gazze’ye yönelik son besin güvenliği analizi raporunda Gazze nüfusunun tamamının (ortalama 2,2 milyon şahıs) krizde ya da daha fena düzeyde akut besin güvensizliği içinde bulunmuş olduğu bildirildi.

Açıklamada, “IPC raporu Gazzelilerin yüzde 26’sının (576 bin 600 şahıs) besin kaynaklarını ve başa çıkma kapasitesini tükettiğini ve yıkım düzeydeki açlıkla karşı karşıya bulunduğunu altını çizdi” ifadesi yer aldı.

IPC raporunda ‘mevcut yoğun çatışma ve sınırı olan insani erişim durumunun devam etmesi halinde gelecek 6 ay içinde kıtlık yaşanma riski’ bulunmuş olduğu da bildirildi.

“Birçok erişkin, çocuklar yiyecek yesin diye aç kalıyor”

Gazze’deki insanların WFP personeline günlerini çoğunlukla yiyecek yemeden geçirdiklerini ve birçok yetişkinin de çocuklar yiyecek yiyebilsin diye aç kaldıklarını söylediği aktarıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen WFP İcra Direktörü Cindy McCain, şu ifadeleri kullandı:

WFP, haftalardır yaklaşan bu yıkım mevzusunda uyarıyordu. Maalesef talep ettiğimiz güvenli ve tertipli erişim olmadan durum çaresiz. Gazze’deki asla kimse açlık mevzusunda güvende değil. İnsanların açlıktan yaşama veda etmesine izleyici kalamayız. Malzemelerin Gazze’ye erişmesi ve sivillerin yaşam kurtaran yardımları güvenli şekilde alabilmesi için derhal insani yardım erişimine gereksinim var. Şu an en oldukca gereksinim duyulan şey barıştır. WFP, insani ateşkes çağrısını yineliyor. Dünya yaşam kurtarmak için bir araya gelmeli.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.