ABD, İsrail’in cenk helikopteri talebini reddetti

27.12.2023
ABD, İsrail’in cenk helikopteri talebini reddetti

[ad_1]

ABD’nin İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki saldırılarında kullanmak için talep etmiş olduğu Apache hücum helikopteri satışına onay vermediği açıklandı.

ABD, İsrail'in savaş helikopteri talebini reddetti

AA & Ensonhaber

ABD’den İsrail’e ret…

İsrail’deki Yediot Ahronot gazetesinin haberine bakılırsa İsrail ordusu, ABD’den Apache hücum helikopteri talebinde bulunmuş oldu sadece talep reddedildi.

Geçen haftalarda ABD Müdafa Bakanlığı’na (Pentagon) iletilen talebin İsrail Müdafa Bakanı Yoav Gallant ile ABD Müdafa Bakanı Lloyd Austin’in 18 Aralık’ta Tel Aviv’de yaptıkları görüşmede de konuşulduğu açıklandı.

İsrail ordusunun hava operasyonlarını genişletmek için gereksinim duyduğu helikopterin satışı mevzusunda hemen hemen nihai kararın verilmediği sadece İsrail’in baskı uygulamaya devam etmiş olduğu kaydedildi.

Gazze, Batı Şeria ve Lübnan’ın güneyinde kullanılacak

İsrail ordusunun ABD’den satın almak istediği Apache hücum helikopterlerini Gazze’de, Lübnan’ın güneyinde Hizbullah hedeflerine yönelik operasyonlarda ve Batı Şeria’daki terörist hedefleri vurmak için kullanacağı iddia edildi.

İsrail Hava Kuvvetlerine ilişik yalnız iki Apache helikopteri bulunmuş olduğu, bunların Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıların başından bu yana etken olarak kullanıldığına yer verildi.

ABD, İsrail’e 1973’ten bu yana en fazlaca yardımı 7 Ekim sonrasında yapmış oldu

Haberde hücum helikopteri talebi hemen hemen onaylanmamış olmasına karşın ABD’nin 6 Ekim 1973’teki savaştan sonrasında İsrail’e en fazla yardımı 7 Ekim’den sonrasında yapmış olduğu aktarıldı.

ABD tarafınca meydana getirilen yardımlar içinde uçaklar, gemiler, tank mermileri, hususi tayyare bombaları, dronlar, gece görüş ekipmanları, radarlar ve hatta zırhlı araçlar ve ambulanslar benzer biçimde binlerce tabanca sistemi ve mühimmatın olduğuna dikkat çekildi.

Harp malzemeleri Orta Doğu’daki ABD üslerindeki depolardan temin edildi

İsrail’e meydana getirilen askeri yardımların Orta Doğu’daki ABD üslerindeki depolardan temin edildiğine yer verilen haberde ABD yardımları olmasaydı İsrail ordusunun savaşı devam ettirme ve düşmanı caydırma mevzusunda zorluklarla karşı karşıya kalacağı vurgulandı.

ABD ve Fransa’dan Hizbullah ile savaştan kaçınma baskısı

ABD’nin Lübnan’daki Hizbullah güçleriyle harbe girmekten kaçınması için İsrail’e baskı yapmış olduğu iddia edilen haberde İsrail’in şu ana kadar ABD ve Fransa’nın baskılarına boyun eğdiği ve çatışmayı kuzeye doğru genişletmekten kaçındığı açıklandı.

Yediot Ahronot, daha ilkin yayımladığı haberde ABD’nin 7 Ekim’den bu yana İsrail’e askeri cephane yüklü 230’dan fazla kargo uçağı ve 20 vapur gönderdiğini yazmıştı.

İsrail medyası da Müdafa Bakanlığı verilerine dayanarak Gazze Şeridi’ne meydana getirilen saldırıların şu ana kadarki maliyetinin 65 milyar şekel (ortalama 17,5 milyar dolar) bulunduğunu duyurmuştu.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.