Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den nükleer tabanca çıkışı

06.10.2023
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den nükleer tabanca çıkışı


Rus devletinin varlığının tehlikeye girmesi halinde nükleer silahları kullanacaklarını belirten Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Aklı başlangıcında ve hafızası yerinde olan asla kimsenin Rusya’ya karşı nükleer tabanca kullanmayı düşüneceğini zannetmiyorum.” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den nükleer silah çıkışı

AA


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Soçi şehrinde düzenlenen Internasyonal Valday Kulübü toplantısına katıldı.

Görüşmede konuşan Putin, gündemdeki mevzulara ilişkin soruları cevaplandırdı.

Karabağ’daki gelişmelerle ilgili Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel’in “Rusya’nın Ermeni halkına ihanet etmiş olduğu” yönündeki sözlerini iyi mi değerlendirdiğinin sorulması üstüne Putin, bir halk deyişi kullanarak, AB’nin yapmış olduğu bir şey için başkalarını suçlamaması gerektiğine dikkat çekti.

Rusya’nın pek fazlaca kez Ermenistan’a Karabağ çevresindeki 5 bölgeyi Bakü’ye geri verme ve Ermenistan ile Karabağ arasındaki bağlantıyı koruma mevzusunda uzlaşma teklifinde bulunduğunu vurgulayan Putin, bunun umursanılmadığının altını çizdi.

Putin, Moskova’nın Birleşmiş Milletler (BM) mekanizması vasıtasıyla Laçin koridorunun ve bölgedeki Ermenilerin güvenliğini güvence altına almaya hazır bulunduğunu sadece Erivan’ın savaşmayı istediğini anımsattı.

“Karabağ resmen Azerbaycan’ın”

Erivan’ın Avrupa’da Karabağ’ın Azerbaycan’ın toprağı bulunduğunu kendisinin kabul ettiğini hatırlatan Putin, kendisinin de bunu basından öğrendiğini söylemiş oldu.

Putin, “Karabağ resmen Azerbaycan’ın parçası oldu. Çağdaş Ermeni devletinin tutumu budur. Biz ne yapabiliriz ki?” diye konuştu.

“Karabağ’daki Rus Sulh Gücü’nün hakkı tek bir şeyden ibarettir”

Karabağ’da bugün bulunan Rus Sulh Gücü’nün durumu hakkında da değerlendirmelerde bulunan Putin, bu güçlerin yazılı olarak düzenlenmiş herhangi bir statüsü bulunmadığını ve her şeyin Kasım 2020’deki üçlü bildirgeye bağlı bulunduğunu belirtti.

Putin, “Sulh güçlerinin hakları tek bir şeyden ibaretti. Ateşkese uyulup uyulmadığını denetlemek. Başka hiçbir hakları yoktu.” dedi.

Rus önder, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Rusya Sulh Gücü’nün halihazırdaki statüsü için Moskova ile ikili görüşmek istediğini, Erivan’ın da bu hususun Bakü tarafıyla görüşülmesi icap ettiğini ifade ettiğini aktardı.

“Rusya, iki nedenle nükleer tabanca kullanır”

Rusya’nın nükleer tabanca kullanma durumuyla ilgili suali da cevaplayan Putin, “Rusya’nın askeri doktrininde, Rusya’nın nükleer tabanca kullanmasının ihtimaller içinde 2 sebebi var. Birincisi; nükleer silahların bizlere karşı kullanılması, doğrusu buna yanıt olarak sözde bir karşı saldırıda kullanılmasıdır.” ifadesini kullandı.

Bu silahların kullanılacak olmasının ikinci sebebinin; “Rus devletinin varlığına yönelik tehdit” bulunduğunu belirten Putin, “Rusya’ya karşı konvansiyonel silahlar kullanılsa bile Rusya’nın bir devlet olarak varlığı tehlikeye girer.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

“Aklı başlangıcında olan asla kimsenin Rusya’ya nükleer tabanca kullanmayı düşüneceğini zannetmiyorum”

Rus askeri doktrininde, nükleer silahlarla ilgili bir değişim hayata geçirmeye gerek olmadığının altını çizen Putin, bugün Rus devletinin varlığını tehdit edecek bir durumun olmadığına dikkati çekti.

Putin, “Aklı başlangıcında ve hafızası yerinde olan asla kimsenin Rusya’ya karşı nükleer tabanca kullanmayı düşüneceğini zannetmiyorum.” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

Haber Deposu: Anadolu Ajansı (AA)

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.