Gazze’ye saldırıların ne vakit biteceğine İsrail karar verecek

11.12.2023
Gazze’ye saldırıların ne vakit biteceğine İsrail karar verecek


ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Gazze Şeridi’ndeki katliamın ne vakit biteceğine İsrail’in karar vereceğini belirtti.

Antony Blinken: Gazze'ye saldırıların ne zaman biteceğine İsrail karar verecek

AA & Ensonhaber

İsrail, haftalar süresince ev, okul, hastane, cami, kilise ayırt etmeksizin Gazze Şeridi’ne bomba yağdırdı.

Toplamda 7 gün devam eden insani aranın 1 Aralık’ta sona ermesinin derhal peşinden Gazze saldırılar şiddetlenerek tekrardan başladı.

7 Ekim’den bu yana İsrail’in saldırılarında minimum 7 bin 700’ü çocuk, 5 bin 150’si hanım olmak suretiyle 17 bin 997 Filistinli yaşamını yitirdi.

Ek olarak yıkıntı altında binlerce ölü olduğu bildiriliyor.

Antony Blinken: Saldırıların ne vakit biteceğine israil karar verecek

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Gazze’deki katliamın ne vakit biteceğine İsrail’in karar vereceğini beyan etti.

Jake Tapper’ın CNN’deki programında konuşan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, “İsrailliler bu aşamanın ne vakit sona ereceği mevzusunda size bir şey söylüyor mu? Bu sebeple sivil ölümleri giderek artıyor?” sorusunu yanıtladı.

Gazze’ye yönelik saldırılara ilişkin, “İsrail’le süreci ve söz mevzusu sürecin iyi mi yürütülmüş olduğu de dahil olmak suretiyle görüşüyoruz” açıklamasını meydana getiren Blinken, “Bunlar İsrail’in vereceği kararlardır” şeklinde konuştu.

Tapper’ın, “Gazze’deki durum günler ya da haftalar değil de aylar süresince devam ederse ABD, İsrail’i şu anda desteklediği şekilde desteklemeye devam edecek mi?” sorusu üstüne Blinken, “Gene, İsrail bu kararları vermek zorunda” dedi.

Blinken, “Filistinlilerin siyasal talepleri karşılanmadığı sürece kalıcı bir barışa ve İsrail için kalıcı bir güvenliğe haiz olamayacağız” ifadelerini kullandı.

ABD’nin İsrail’e yıl sonuna kadar süre verdiği öne sürülmüştü

ABD merkezli gösterim kuruluşu Politico’ya gore ABD Başkanı Joe Biden, İsrail’e saldırılarını sonlandırması için yıl sonuna kadar süre vermişti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın da 30 Kasım’daki İsrail ziyaretinde verilen bu süreyi vurguladığı ifade edilmişti.

The Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin haberinde Blinken’ın ziyareti kapsamında İsrail cenk kabinesinde ‘saldırıların aylar değil haftalar içinde bitmesi gerektiği’ değerlendirmesinde bulunmuş olduğu aktarılmıştı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.