Diyarbakır’da tıp öğrencileri kadavra üstünde eğitim görüyor: ABD’den uçakla getirtildi

28.04.2024
Diyarbakır’da tıp öğrencileri kadavra üstünde eğitim görüyor: ABD’den uçakla getirtildi

[ad_1]

Diyarbakır Üniversitesi’nde tıp öğrencileri ABD’den getirtilen kadavralar üstünde eğitim görürken, öğrenciler tıp eğitiminde kadavranın önemine dikkat çekti.

Diyarbakır'da tıp öğrencileri kadavra üzerinde eğitim görüyor: ABD'den uçakla getirtildi

AA

Diyarbakır Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi öğrencileri, eğitimlerine incelikle devam ediyor.

Diyarbakır Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vatan Kavak tarafınca hazırlanan ve DÜ Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü’nce (DÜBAP) onaylanan “Kadavra Uygulama ve Araştırma Projesi” kapsamında 11 yıl ilkin kadavra laboratuvarı kuruldu.

Kadavralar ABD’den getirtildi

Laboratuvarda, 11 yıl ilkin Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi’nden kadavra temin edilmesi ile DÜ Tıp Fakültesi 2. derslik öğrencilerine kadavra üstünde ilk eğitim verilmeye başlandı.

Adama ilişik kadavra Diyarbakır’da

Laboratuvarda eğitim için proje kapsamında 77 yaşlarında pankreas kanserinden vefat eden bir adama ilişik kadavra, ABD’den uçakla Diyarbakır’a getirildi.

Öğrenciler, lüzumlu incelemeler yapılarak teslim alınan kadavra üstünde eğitim görüyor.

Prof. Dr. Kavak, proje kapsamında 3 yıl ilkin yeni kadavra temini için hususi bir şirket aracıyla girişimlerde bulunduğunu söylemiş oldu.

Kadavra üstünde çalışmak ilerde hata riskini azaltıyor

Girişimleri sonucu ABD’den dondurularak gönderilen kadavrayı teslim aldıklarını özetleyen Kavak, öğrencilerin kadavra üstünde çalışırken damarı hissettiğini, siniri, organları ve beyni öğrendiğini belirtti.

Kavak, bu deneyimlerle öğrencilerin klinikte hasta üstünde hata yapmasının engelleneceğini altını çizdi.

“İyi doktor olmanın yolu kadavra uygulamasından geçer”

Türkiye’de kadavra bağışına ilişkin ise Kavak, “Vatanımızda de kadavra bağışı var fakat dini inançlardan dolayı kısıtlı. Öğrencilerimizin eğitim görmeleri için Türkiye’deki üniversitelerin anatomi projelerine daha çok bütçe ayırmaları gerekiyor. Kadavraların yurt dışından sorunsuz bir halde getirilerek daha iyi hekimlerin yetiştirilmesine katkı sunulmalıdır. Yaptığımız kadavra uygulamalarında öğrencilerimizi iyi bir hekim olarak yetiştirmiş olacağız. İyi doktor olmanın yolu kadavra uygulamasından geçer. Kadavra uygulamasını talebe öğrenmişse ileride ustalaşmış bir doktor olur.” ifadelerini kullandı.

“Tıp eğitiminde kadavra oldukça mühim”

DÜ Tıp Fakültesi 2. derslik talebesi Mahmut Yıldan ise önceki kadavralarının çalışmalarına uygun olmadığı için yeni kadavranın geldiğini belirtti.

Yıldan, “Maketten eğitim almak yerine kadavra üstünden öğrenmek bizim için daha yararlı olacak. Kadavra üstünde öğrendiğimiz bilgilerle mezun olduktan sonrasında gerçek hastalarda yaptığımız uygulamalarda daha sıhhatli verilere ulaşabiliriz. İnsan anatomisini yüzeysel değil tüm organların iyi mi çalıştığını ve damarların etkilerini göreceğiz. Bu yüzden tıp eğitiminde kadavra oldukça önemlidir.” diye konuştu.

Ceren Korkma da anatomi dersini kadavra üstünden somut olarak görmenin kendileri için daha iyi bulunduğunu altını çizdi.

“Kadavranın eğitimimiz için oldukça yararlı olacağını düşünüyorum”

İleride doktor olacaklarını belirten Korkma, şu şekilde dedi:

“İnsan hayatına dokunacağız. Gerek cerrahi gerek öteki işlemler için bilgili olmamız lazım. Ne kadar oldukça ergonomik yapabilirsek bizim için yararlı olacaktır. Önceki kadavramız eski olduğundan kafi gelmiyordu. Maketlerde de eksiklikler olabiliyor. İnsanın vücudunu insandan daha iyi gösteren bir şey olması imkansız. Kadavranın eğitimimiz için oldukça yararlı olacağını düşünüyorum.”

Haber Deposu: Anadolu Ajansı (AA)

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.