Ramsay Hunt Sendromu nedir, emareleri nedir? Meşhur popçu yakalandı…

12.12.2023
Ramsay Hunt Sendromu nedir, emareleri nedir? Meşhur popçu yakalandı…

[ad_1]

Türk pop müziğinin sevilen adı İlyas Yalçıntaş, “Ramsay Hunt” sendromuna yakalandığını deklare etti. Peki, Ramsay Hunt Sendromu nedir, emareleri nedir? Ramsay Hunt sendromu iyi mi anlaşılır? İşte hastalığa dair bilgiler…

Ramsay Hunt Sendromu nedir, belirtileri nelerdir? Ünlü popçu yakalandı...

ensonhaber.com

Meşhur müzisyen İlyas Yalçıntaş, Ramsay Hunt sendromuna yakalandığını deklare etti.

Yalçıntaş’ın hastalığını açıklaması sonrasında Ramsay Hunt sendromu ile ilgili detaylar merak mevzusu oldu.

Ramsay Hunt sendromu emareleri ve tedavisi vatandaşlar tarafınca araştırılıyor.

Kanadalı pop yıldızı Justin Bieber’ın da geçen yıl yakalandığı ve yüz felcine niçin olduğu biliniyordu.

Peki, Ramsay Hunt Sendromu nedir? İşte hastalık hakkında bilgiler…

İlyas Yalçıntaş deklare etti

Toplumsal medya hesabından savaşım etmiş olduğu hastalığı açıklayan Yalçıntaş fanatiklerine bu mevzuda informasyon verdi.

“Ramsay Hunt” sendromuna yakalanan meşhur müzisyen tedaviye başlayacağını duyurarak şunları söylemiş oldu;

“Ortalama 2 aydır bir takım hastane ve tabip muayenesi sonucu “Ramsay Hunt” sendromuna yakalandığım ortaya çıkmıştır. Bu sıkıntılı süreci nihayet atlatmanın ve rahatsızlığımın tedavisinin olmasını bilmenin mutluluğu içerisindeyim. Her insana sıhhatli günler temenni ediyorum, sevgiler.

Dostlar bu sendrom “herpes” adlı bir virüsün orta kulağımı enfekte etmesi ile denge ve işitme siniri üstünde tahribat yaratması ile ortaya çıkıyor. Son 6 aydan beri şu şekilde semptomlar yaşamaktayım, Sağ kulağımda devamlı çınlama ve karıncalanma hissi yüzümün sağ tarafında uyuşukluk ve şişkinlik, üst damağımda kabarcık, yürürken denge problemleri, hafifçe sendeleme benzer biçimde şikayetler.

Damar yolu ile verilecek ilaçlar ile tedavisi mümkün haftaya salı günü başlayacağız tedaviye. Geçmiş olsun dileklerini ileten her insana fazlaca teşekkür ederim sevgiler.”

Ramsay Hunt Sendromu nedir

Ramsay Hunt sendromu, çoğu zaman herpes zoster virüsünün niçin olduğu bir enfeksiyonun bir sonucu olarak ortaya çıkan bir durumdur.

Herpes zoster virüsü, suçiçeği (varisella-zoster) virüsüdür. Bu virüs, çoğu zaman çocukluk döneminde suçiçeği enfeksiyonuna niçin olur ve vücutta sinir hücrelerinde uykuda kalır.

Emareleri

Yüz felci: Yüz kaslarının zayıflığı yada felci, bu durumun belirgin bir özelliğidir. Bu, yüz kaslarının bir tarafında ani ve şiddetli bir zayıflık yada düşme ile kendini izah edebilir.

Ağrı ve kulakta problemler: Bir çok vakit, yüz felci yanı sıra şiddetli kulak ağrısı ve iç kulak problemleri de ortaya çıkar.

Döküntü: Çoğu zaman hastalığın etkilendiği bölgede döküntü gelişebilir.

İşitme kaybı: İşitme siniri de etkilenebileceği için işitme kaybı yaşanabilir.

Ramsay Hunt tedavisi

Tedavi çoğu zaman antiviral ilaçlar ve kortikosteroidlerin bir kombinasyonunu ihtiva eder. Erken tanı ve tedavi önemlidir, bu sebeple tedavi ne kadar erken başlarsa, iyileşme şansı o denli artar.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.