Hanımlarda vajinal akıntı! Hangi renk hangi anlama geliyor…

23.10.2023
Hanımlarda vajinal akıntı! Hangi renk hangi anlama geliyor…

[ad_1]

Vajinal akıntılar kimi süre düzgüsel görülse de bazı renkler sıhhatli olsa da bazıları da bir o denli tehlikeli olabiliyor. Renklere nazaran ayırt edilebilecek akıntıların ciddiye alınması gerekiyor.

Kadınlarda vajinal akıntı! Hangi renk hangi anlama geliyor...

ensonhaber.com


Son yıllarda hanım hastalıklarına karşı önlemler arttı.

Bilhassa vajinal akıntı, gün içinde hanımefendilerin korkulu rüyası haline geldi.

Sık sık akıntı yaşayan hanımefendiler, renklerine hususi bir dikkat göstermeli.

Bu renkler, bazı durumlarda kanser emarelerini işaret edebilir.

Hanım hastalıkları geniş bir yelpazeye haizdir ve birçok kadının karşılaşabileceği sorunları ihtiva eder.

Eğer iç çamaşırınızda renkli bir akıntı fark ediyorsanız, bu lekelenmeleri ciddiye almalısınız.

Değişik hastalıkların habercisi olabilir

Aylık tane döngüsü, üreme sağlığınızın genel durumu hakkında data verebilir. Sadece hanım hastalıkları, bilhassa belirli akıntı tipleri vasıtasıyla kendini izah edebilir.

Peki, hangi renk ne anlama geliyor?

Vajinal akıntının renkleri ve anlamları

Saydam Beyaz

Eğer saydam beyaz bir akıntı görüyorsanız, bu çoğu zaman düzgüsel bir durumdur. Cinsel olarak uyarılmış olabilirsiniz ve hem de vajinanızın kendi kendini temizleme işlevini yerine getirmiş olduğu anlamına gelebilir.

Koyu Kırmızı ya da Kahverengi

Koyu kırmızı yada kahverengi akıntı, rahim ağzı yada endometriyal kanseri işaret edebilir. Eğer tane döngüleriniz içinde kanama var ise, derhal bir tarama yaptırmalısınız.

Kahverengi akıntı bir tek kanserle ilişkilendirilmez. Sadece, kahverengi akıntı fark ederseniz, bir çok durumda yapabileceğiniz bir şey olmayabilir. Bu durumu değerlendirmek için ne çoğunlukla ortaya çıktığını ve tane döngünüzün hangi aşamasında yada belirli bir aktivite durumunda mı bulunduğunu görmek önemlidir.

Eğer bu tür bir akıntı birkaç hafta süresince devam ediyorsa, ilişki sonrasında tertipli olarak meydana geliyorsa yada başka semptomlar (vajinal tahriş, acayip kokular, kramplar vb.) eşlik ediyorsa, doktorunuza başvurmanız mühim olabilir. Bu çoğu zaman enfeksiyon emaresi değildir.

Vajina tarafınca üretilen salgılar, bilhassa kendi kendini temizlerken ortaya çıkan salgılardır. Bu salgılar, vajinanın sağlığını korumuş olan bakterilerle doludur. Vajinanın doğru pH’ını korurlar ve bu, bir kadının yaşamı süresince değişebilir. Bu salgılar, vajinanın florasını koruyarak, sıhhatli bir vajinal ortamın oluşmasına destek sunar.

Sarımsı

Sarımsı renk, tükettiğiniz yiyeceklerden kaynaklanabilir. Sadece fena ve balık kokulu bir akıntı var ise, bu bakteri enfeksiyonu emaresi olabilir. Bulanık sarı akıntı, cinsel yolla bulaşan bir hastalığa işaret edebilir. Köpüklü sarı akıntı ise trikomoniyaz enfeksiyonunu izah edebilir.

Gri

Gri renkli akıntı, vajinozis adında olan bir durumu işaret edebilir. Bu durum, vajinanın koruyucu bakterilerinin eksikliğinin emaresidir.

Kremsi Akıntı

Kremsi bir akıntı, çoğu zaman bir maya enfeksiyonu emaresi olabilir. Eğer vulva çevresinde şişlik, ağrı ve kaşıntı var ise, doktora başvurmak önemlidir.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.