1 kaşığı bile yetiyor! yeşil mucize spirulina ve yararları

29.09.2023
1 kaşığı bile yetiyor! yeşil mucize spirulina ve yararları

[ad_1]

Dünyadaki oksijen üreticileri bir tek ağaçlar değildir. Aslına bakarsak yaşamak için gerekseme duyduğumuz oksijenin çoğunun okyanuslardan ve su yollarından geldiğini biliyor muydunuz?

1 kaşığı bile yetiyor! yeşil mucize spirulina ve faydaları

Hususi İçerik

Spirulina nedir ?

Spirulina, tatlı su ve tuzlu su göllerinde bulunan mavi-yeşil bir mikroalgdir. Yüksek konsantrasyonda gıda içerdiğinden çoğunlukla gıda takviyesi olarak kullanılır .

Spirulina proteinler, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar açısından zengindir . Bununla birlikte esansiyel amino asitleri ve omega-3 yağ asitlerini de muhteviyatında barındırır. Yüksek gıda içinde ne olduğu sebebiyle spirulinaya çoğu zaman süper besin denir.

Tek bir çay kaşığı spirulinanın (ortalama yedi gram) muhteviyatında ;

-Protein: 4 gram

-Doymamış yağ asitleri: 1 gram

-B1 Vitamini: Günlük ihtiyacın yüzde 14’ü

-B2 Vitamini: Günlük ihtiyacın yüzde 20’si

-B3 Vitamini: Günlük ihtiyacın yüzde 6’sı

-Bakır: Günlük ihtiyacın neredeyse yüzde 50’si

-Demir: Günlük ihtiyacın ortalama yüzde 10’u

bulunmaktadır.

Spirulinanın yararları

Bağışıklık sistemini destek sunar

Dengeli beslenmenin bir parçası olarak spirulina bağışıklık sistemini güçlendirebilir. Mikroalgler fazlaca çeşitli antiinflamatuar maddeler ihtiva eder. Antioksidan fitosiyanin araştırmalarında bilhassa dikkat edilir . Bu madde alglere karakteristik mavi-yeşil rengini verir ve vücudumuzdaki özgür radikallerle savaşabilir.

Kolesterolü düşürür

Spirulinanın kan lipit seviyelerimiz ve damar sağlığımız üstündeki tesiri bilimde halen araştırılmaktadır. Sadece dengeli beslenmenin bir parçası olarak spirulina’nın fena LDL kolesterolü düşürebildiğine dair kanıtlar vardır . 2014 senesinde meydana getirilen bir araştırmada araştırmacılar , günde 1 gram spirulinanın, emek verme katılımcılarındaki fena LDL kolesterol düzeyini yüzde 10 oranında azaltabildiğini gözlemlemiştir.

Kas enerjisini ve dayanıklılığını arttırır

Bireysel çalışmalarda spirulina takviyesinin bazı durumlarda egzersiz esnasında dayanıklılığı ve kas enerjisini arttırdığı gözlemlenmiştir. Bu tür pozitif etkisinde bırakır fitness ve antrenman için mühim olabilir. Gözlemlenen etkilerin ardındaki mekanizmaları açıklamak için daha ileri çalışmalara gerekseme vardır.

Spirulina tüketmenin en iyi yolu nedir ?

Spirunila gıda takviyesi olarak çeşitli şekillerde sunulmaktadır.

En popülerleri:

Toz spirulina tozu suya, meyve suyuna, smoothielere yada yoğurda karıştırılabilir. Tavsiye edilen dozaj ürüne göre farklılık gösterir, bu yüzden ambalajın üstündeki talimatlara uymalısınız.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.