Her gün bu aktiviteyi yapmak kanser riskini %20 azaltıyor!

28.09.2023
Her gün bu aktiviteyi yapmak kanser riskini %20 azaltıyor!


Kanser, dünyada ve vatanımızda en sık görülen ölüm sebepleri içinde kalp damar hastalıklarından sonrasında ikinci sırada içeriyor. Peki rutininize kolaylıkla ekleyebileceğiniz bir aktivite ile kansere karşı korunabileceğinizi söylesek…

Her gün bu aktiviteyi yapmak kanser riskini %20 azaltıyor!

Hususi İçerik

Türkiye’de her yıl 175 bin yeni kanser teşhisi konulmakta ve yüzlerce insan çeşitli kanser türleri sebebiyle yaşamını kaybetmektedir.

Günlük hayatta kolaylıkla uygulanabilecek tertipli yürüyüş aktivitesi kanser benzer biçimde tehlikeli bir hastalığa karşı kalkan görevi görüyor. Evet yanlış okumadınız tertipli yürüyüş, bilhassa açık hava da meydana getirilen yürüyüşler, kişilerin D vitamini alması içinde uygun koşulları sağlaması açısından daha faydalıdır. Yürüyüş yapmak, fiziki açıdan olmasıyla birlikte zihinsel ve ruhsal açıdan da oldukça yararlı bir aktivitedir.

Tertipli yürüyüş , orta düzeyde bir fizyolojik aktivite şeklidir ve kanser riskini azaltabilir. 2017 senesinde meydana getirilen bir araştırmada, haftada minimum 150 dakika orta düzeyde aktivite yada 75 dakika yoğun aktivite icra eden kişilerin, fizyolojik olarak etken olmayan kişilere gore kansere yakalanma riskinin neredeyse %20 daha düşük olduğu ortaya çıkmıştır.

Araştırma ek olarak yürümenin meme kanseri, kolon kanseri, akciğer kanseri, prostat kanseri ve mide kanseri dahil olmak suretiyle birçok değişik kanser türünün riskini azaltabildiğini de buldu.

Ek olarak yürüyüş, kilo kontrolüne, kan basıncını düşürmeye, kan şekeri düzeylerini düzenlemeye ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye destek olabilir.

Kanser riskinizi azaltmak istiyorsanız tertipli olarak yürümelisiniz. Günde minimum 30 dakika yürümeye çalışın.

Fizyolojik aktivite kanalıyla kanser riskinizi iyi mi azaltabileceğinize dair ipuçları;

Haftada minimum 150 dakika orta şiddette aktivite yada 75 dakika şiddetli aktivite yapın.

Koşu, bisiklete binme, yüzme ve kuvvet antrenmanı benzer biçimde değişik fizyolojik aktivite türlerini birleştirin.

Fizyolojik aktiviteyi günlük yaşamınızın bir parçası haline getirin.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.