Ankara’da göz ağrısıyla gittiği hastanede beyninden ameliyat oldu

27.04.2024
Ankara’da göz ağrısıyla gittiği hastanede beyninden ameliyat oldu

[ad_1]

Gözündeki ağrı sebebiyle 4 hastaneye başvuran ve teşhis konulamayan Perihan Toprak’ın, beyninde tümör olduğu belirlendi.


DHA

Ankara’da yaşayan Perihan Toprak, 2 ay ilkin sağ gözünde ağrı şikayetiyle hastaneye başvurdu.

İlaç tedavisine başlamış olan Toprak, rahatsızlığı geçmeyince tedavi için 3 değişik hastaneye daha gitti sadece teşhis konulamadı.

Son olarak Etlik Kent Hastanesi’nde tetkikleri meydana getirilen Toprak’ın beyninde göz sinirleri çevresinde tümöre rastlandı.

Toprak, operasyonla tümörün alınması sonucu sağlığına kavuştu.

“Tanrı’tan fena huylu değilmiş”

Toprak, şu anda kendisini oldukça iyi hissettiğini belirterek, “Ameliyatımda herhangi bir sorun olmadı. Gözümde hafifçe bir ödem var. Doktorlarım onun da kısa sürede geçeceğini söylemiş oldu. Hiçbir sorun yok şu an için.

‘Göz problemi’ diye düşündük bunu hep. Hafızamızda hep bunun göz problemi olabileceği vardı; fakat tümör çıktı. Tanrı’tan ki fena huylu değilmiş. 3 ay daha geç kalsaymışız tümör tüm o riskli alanı kaplayacakmış ve gözüm alınacakmış.” diye konuştu.

“Tümörün tamamını çıkardık”

Beyin cerrahı Uzman Dr. Hakan Yakupoğlu, hastanın kendilerine ortalama 2 hafta ilkin başvurduğunu aktararak, “Şikayeti sağ gözde görme kaybıydı. Kendisine görme kaybı ile ilgili değişik tetkikler yapılmış; sadece meydana getirilen incelemede göz sinirinin çevresinde bir tümöre rastladık. Tümörün tamamını çıkardık. Hastamızın görmesi tamama yakına düzeldi. Beyin tümörlerinde, tümörün bulunmuş olduğu yere bakılırsa değişik bulgular verebiliyor.

Örneğin hastanın hareket merkezindeyse hastanın yürümesinde sorun oluyor, konuşma merkezindeyse konuşmasında sorun olabiliyor. Göz sinirlerinin çevresinde ya da görme yollarına ilişik bir tümörse de görme yollarıyla ilgili bir probleme rastlayabiliyoruz.

Görmede azalma, görmenin bulanıklaşması şeklinde değişik bulgular elde edebiliyoruz. Aslen hastamızın da burada en tipik vakası, görme kaybının göz hastalıkları tarafınca incelenmesi, görme kaybının buna bağlı bulunduğunun düşünülmesi.

Zaman içinde tetkikler yapılınca olayın beyinden kaynaklı olduğu anlaşılıyor. Bu tür şikayetleri olan; görme kaybı, yürümede dengesizlik, konuşma bozukluğu şeklinde buna benzer bulguları olan hastaların da mutlak suretle bir beyin cerrahisi ya da bir nöroloji kısmına başvurmalarında yarar var.” dedi.

Haber Deposu: Demirören Haber Ajansı (DHA)

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.