1 yılda 39 hastaya kalp nakli yapılmış oldu

30.09.2023
1 yılda 39 hastaya kalp nakli yapılmış oldu

[ad_1]

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de son 1 yılda 39 hastaya kalp nakli yapıldığını bildirdi.

Sağlık Bakanı Koca: 1 yılda 39 hastaya kalp nakli yapıldı

AA & Ensonhaber

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, toplumsal medya hesabından 29 Eylül Dünya Kalp Günü dolayısıyla paylaşmış olduğu mesajda, kardiyovasküler cerrahi ameliyatları ve kalp nakilleri mevzusunda bazı bilgiler aktardı.

Tüm dünyada olduğu şeklinde Türkiye’de de ölümlerin birinci sıradaki sebebinin kalp damar hastalıkları bulunduğunu belirten Koca, her yıl dünyada ortalama 18 milyon kişinin kalp hastalıkları ve inme sebebiyle yaşamını kaybettiğini, 2030’da bu sayının 23 milyona ulaşmasının beklendiğini kaydetti.

“Türkiye’de ölümlerin yarısına yakını kalp ve damar kaynaklı”

Türkiye’de ölümlerin yüzde 40-50’sinin kalp damar hastalıkları sebebiyle yaşandığını bildiren Koca,

Türkiye’de Haziran 2022 ile Haziran 2023 arası kalp ameliyatı sayısı 70 binin üzerindedir. Bu ameliyatların yüzde 73’ü koroner baypas cerrahisi, yüzde 15’i kapak cerrahisi, yüzde 4’ü aort cerrahisi ve yüzde 8’i konjenital kalp cerrahisidir.

ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Koca: 1 yılda 39 hastaya kalp nakli yapıldı

Sıhhat Bakanı Koca: 1 yılda 39 hastaya kalp nakli yapılmış oldu

“Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul ve İzmir’de 15 kalp nakli merkezi var”

Koroner arter hastalığı, diyabet, romatizmal ve dejeneratif kapak hastalıkları, hipertansiyon ve genetik kardiyomyopatiler, aşırı kiloluluk, yüksek gerilim, kolesterol ve sigara kullanımının dünyada ve Türkiye’de kalp sağlığını tehdit eden en mühim unsurlar bulunduğunu bildiren Koca, şunları kaydetti:

Tütün kullanımı, sağlıksız beslenme, fizyolojik aktivite yoksunluğu şeklinde, ön sıralardaki risk faktörlerinin denetim altına alınmasıyla kalp hastalığı ve inmeye bağlı erken ölümlerin minimum yüzde 80’i önlenebilmektedir. Bu risk faktörlerine karşı dikkatli olmanızı ısrarla öneriyoruz. Devletimizde 1 Eylül 2022 ile 1 Eylül 2023 içinde 39 hastaya kalp nakli işlemi gerçekleştirildi. Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul ve İzmir’de 15 kalp nakli merkezi var. Beyin ölümü gerçekleşmiş bir hastanın organlarının ailesinin sonucu ile bağışlanması hayatta yapılabilecek en büyük ve örnek iyiliklerden biridir. Organ bağışı mevzusundaki ön yargıların daha süratli aşılmasını ümit ediyoruz. Hayatınız için kalbinize iyi bakın. 29 Eylül Dünya Kalp Günü mübarek olsun.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.