Kuveyt, Arap ülkeleri içinde obezitede ilk sırada

16.07.2023
Kuveyt, Arap ülkeleri içinde obezitede ilk sırada

[ad_1]

Kuveyt Sıhhat Bakanlığı, aşırı kiloluluk ve fazla kilonun nüfusa oranında Kuveyt’in Arap ülkeleri içinde ilk sırada yer aldığını deklare etti.

Kuveyt, Arap ülkeleri arasında obezitede ilk sırada

AA & Ensonhaber

Kuveyt resmi haber ajansı KUNA’ya konuşan Sıhhat Bakanlığı Sıhhat Güçlendirme İdaresi Müdürü Abir el-Bahve, ülkede nüfusun yüzde 40’ının obez, yüzde 77’sinin fazla şişman bulunduğunu belirtti.

Ülkesinin aşırı kiloluluk ve fazla kiloda Arap ülkeleri içinde ilk sırada yer aldığını aktaran Bahve, aşırı kiloluluğun kalp-damar hastalıkları, diyabet ve yüksek gerilim şeklinde birçok kronik hastalık için risk faktörü bulunduğunu belirtti.

Kuveyt, Arap ülkeleri içinde obezitede ilk sırada

Körfez vatanlarında her 5 kişiden biri obez

Bahve, Kuveyt istatistikleri ve Dünya Sıhhat Örgütü verilerine nazaran, Körfez bölgesinde her 5 kişiden birinin aşırı kiloluluk problemi yaşadığını, aynı veriler ışığında 2035’e kadar ülkede aşırı kiloluluk oranının yüzde 52’ye ulaşmasının beklendiğini beyan etti.

Sıhhat Bakanlığının aşırı kiloluluk ile ilgili bilinçlendirme faaliyetlerine katılmanın önemine vurgu icra eden Bahve, Kuveyt’te bilhassa çocuklarda aşırı kiloluluğun erken önlenmesi için halka açık parkların ve eğlence alanlarının kurulmasının teşvik edilmesi icap ettiğini söylemiş oldu.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.