Doğum için en güvenli yaş aralığı 23-32

18.07.2023
Doğum için en güvenli yaş aralığı 23-32


Macaristan’ın Semmelweis Üniversitesi’nden bilim adamları, yaptıkları araştırmada bayanların çocuk sahibi olması için en güvenli yaş aralığının 23-32 bulunduğunu tespit etti.

Bilim insanları araştırdı: Doğum için en güvenli yaş aralığı 23-32

AA & Ensonhaber

Bilim adamları, 1980 ile 2009 yılları aralığında doğum yapmış 31 bin 128 kadının verilerini, anne yaşı ile bebeklerde genetik olmayan doğum anomalileri arasındaki ilişki bağlamında inceledi.

Doğum anomalilerinin “minimum görüldüğü 10 senelik yaş aralığı”nı belirlemeye çalışan araştırmacılar, 23-32 yaş aralığının gebelik için ideal yaş aralığı bulunduğunu tespit etti.

Yaş arttıkça bebeklerde doğum anomalileri artıyor

Araştırma ek olarak, annenin yaşı arttıkça bebeklerde down sendromu, kalp hastalığı, dudak ve damak yarığı şeklinde durumların yaşanma ihtimalinin arttığını buldu.

Dudak ve damak yarığı görülme riski genç yaşta doğum icra eden annelerin bebeklerinde yüzde 9 olarak tespit edilirken, 32 yaş üstü gebeliklerde ise bu riskin yüzde 45 oranında olduğu ifade edildi.

Doğuştan sindirim sisteminde bozukluk riskinin, genç yaşta doğum icra eden annelerin bebeklerinde 23-32 yaş aralığına bakılırsa yüzde 23 fazla, 32 yaş üstünde doğum icra eden bayanların bebeklerinde ise bu oranın yüzde 15 fazla olduğu tespit edildi.

Daha ilkin yapılmış araştırmalar genetik bozukluklar ile anne yaşı arasındaki ilişkiyi doğrularken, kromozomal olmayan anomaliler ile anne yaşı arasındaki ilişki üstüne çalışmaların eksikliği hissediliyor.

Araştırmanın neticeleri “BJOG” adlı bilim dergisinde yayımlandı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.