Türkiye’de 8 yılda 137 bin şahıs sigarayı bıraktı

13.09.2023
Türkiye’de 8 yılda 137 bin şahıs sigarayı bıraktı

[ad_1]

Türkiye’de sağlığı tehdit eden unsurlardan birisi olan sigarayı bırakmak için ALO 171 aranıyor. Kurulduğu yıldan bugüne dek buradan danışmanlık alarak sigarayı bırakmayı başaranların sayısı açıklandı.

Türkiye'de 8 yılda 137 bin kişi sigarayı bıraktı

DHA

Ülke genelinde 467 bırakma polikliniğinde, mevzuya hususi eğitim almış hekimler tarafınca sigara bırakma hizmeti veriliyor.

Sıhhat Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Tütün ve Madde Bağımlılığı Savaşım Daire Başkanlığı Danışma ve Destek Hatları Birim Sorumlusu Şengül Sevim, bu yıl “Sağlıkla Yaşayan Türkiye” ana temasıyla kutlanan Halk Sağlığı Haftası kapsamında basın toplantısı düzenledi.

Sevim, görüşmede, tütün ürünü kullanımını bırakmak isteyenleri teşvik etmek ve bırakma sonucu alanlara destek olmak amacıyla hizmet veren Sıhhat Bakanlığı ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı’nın emek harcamaları hakkında informasyon verdi.

“Günlük 1.000 ile 1.500 içinde davet alıyoruz”

Sevim, 2023 yılı itibarıyla günlük 1.000 ile 1.500 içinde davet aldıklarını belirterek, şu açıklamada bulunmuş oldu:

“Ilkin bağımlılık düzeyi ölçülüyor”

Görüşmelerde ferdin ihtiyacı doğrultusunda, tütün ürünü kullanımının zararları hakkında informasyon verilmekte ve nikotin bağımlılık düzeyini belirlemek amacıyla nikotin bağımlılık ölçeği uygulanmaktadır. Uygulanan ölçek sonucunda, bağımlılık düzeyi düşük ve orta düzeyde olanlar için danışanın da istemesi halinde kişiye hususi sigara bırakma planı yapılmakta, bağımlılık düzeyi yüksek olan danışanlar ise doktor kontrolünde sigarayı bırakmaları için sigara bırakma hizmeti sunan sıhhat profesyonelleri ve birimleri hakkında bilgilendirme yapılarak sigara bırakma polikliniklerine yönlendirilmektedir.

Danışan sigara bırakma polikliniğine yönlendiriliyor

Ek olarak sigara bırakma polikliniğine yönlendirilen danışanların, arzu etmeleri halinde randevuları da Danışma Hattı tarafınca alınmaktadır.

1 yıl takip yapılıyor

Sigara bırakma planı meydana getirilen kişiler, onay vermeleri halinde Danışma Hattı tarafınca meydana getirilen geri dönüş aramalarıyla 1 yıl süresince takip edilmekte ve sigara bırakma sürecini sürdürmesi için desteklenmektedir.

Sigarayı bırakmak isteyenler ALO 171’i arıyor

136 bin 961 şahıs sigarayı bıraktı

2015 yılından itibaren sigara bırakma planı yapılarak 136 bin 961 kişinin, 1 yıl süresince izlendikten sonrasında sigarayı bıraktığı izlenmiştir.

Haber Deposu: Demirören Haber Ajansı (DHA)

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.