Türkiye’de de görülen koronavirüsün ERIS varyantına karşı korunma yolları

17.09.2023
Türkiye’de de görülen koronavirüsün ERIS varyantına karşı korunma yolları

[ad_1]

Ensonhaber’e konuşan Prof. Dr. Celalettin Kocatürk, Türkiye’de ilk kez görülen koronavirüsün alt varyantı ERIS’in yeni bir salgına yol açıp açmayacağını değerlendirdi. Kocatürk, varyanta karşı korunma yollarını da söyledi.


ensonhaber.com

YAYININ TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ…

2019 Kasım ayında Çin’de ortaya çıkan ve 2 yıl süresince dünyayı tesiri altına alan koronavirüsün yeni bir alt varyantı daha tespit edildi.

Türkiye’de de görülen ERIS varyantının önceki varyantlara bakılırsa ne kadar bulaşı ve tehlikeli olduğu merak ediliyordu.

İlker Koç’un moderatörlüğündeki Ensonhaber Gündem Hususi YouTube Hususi yayınına konuk olan göğüs cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Celalettin Kocatürk, ERIS varyantına karşı aşıların ne kadar koruyucu bulunduğunu anlatırken, virüsten iyi mi korunulacağına dair bilgiler de verdi:

“Korkulacak bir şey yok”

Dünyanın nerede ise tüm vatanlarında görüldü. Bizde de görülecekti. Korkulacak bir şey yok. Sadece bağışıklığı kırılgan ve yaşlı hastalar için dikkat etmeliyiz. Eskiden olduğu benzer biçimde kapanma olmaz. Hastalık ağır grip benzer biçimde geçiyor.

Grip Eylül’de adım atar, Mayıs’a kadar devam eder. Grip de aslen tehlikelidir. Biz bunu ayıramayız, Hastaneye gidip kontrol yaptırmamız gerekir. Ürkü yapmayalım, fakat önlem almamız lüzumlu. Bilhassa bağışıklığı zayıf olanlar, naturel havalandırmayı kullanmalıyız. Hastalığın fazlaca olacaüını düşündüğümüz yerlerde maske takmalıyız. Hasta çocuğumuzu okula göndermeyelim. Mümkün olduğunca kapıları pencereleri açarak naturel havalandırmayı sağlayacağız. Bir ihtimal bağışıklığı zayıf olan, tehlikeli sonuç hastalığı olanlar için aşılama gündeme gelebilir. Mevcut aşılar, ERIS varyantını karşılamıyor.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.