Biontech’in kanser aşısı, tümörleri minimum yüzde 30 oranında küçülttü

24.10.2023
Biontech’in kanser aşısı, tümörleri minimum yüzde 30 oranında küçülttü

[ad_1]

Biyoteknoloji şirketi Biontech’in geliştirdiği kanser aşısı CARVac’ın deneklerin yüzde 59’unda tümörleri minimum yüzde 30 oranında küçülttüğü tespit edildi.

Biontech'in kanser aşısı, tümörleri en az yüzde 30 oranında küçülttü

İHA


Biontech’in kurucu olan Türk bilim adamları Uğur Şahin ve Hasret Türeci çifti, koronavirüs aşısındaki başarının peşinden, uzun senelerdir üstünde çalışmış oldukları aslolan projeleri kanseri aşısında da mühim bir aşama kaydetti.

Kanser tümörleri durduruldu ve küçüldü

İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen Avrupa Tıbbi Onkoloji Derneği (ESMO) Kongresi’nde biyoteknoloji şirketi Biontech’in kurucuları Uğur Şahin ve Hasret Türeci, 15 senedir üstünde çalışmış oldukları kanser aşısının ilk sonuçlarının ümit verici bulunduğunu deklare etti. Biontech’in geliştirdiği kanser aşısı CARVac’tan elden edilen ilk sonuçlarda tümörlerin büyümesini durdurabildiği ve hatta küçültebildiği açıklandı.

Hastaların yüzde 59’unda tümörler yüzde 30 küçüldü

Aşının 44 hastaya dört doz halinde uygulanmış olduğu ve deneklerin yüzde 59’unda tümörleri minimum yüzde 30 oranında küçüldüğü ifade edildi. Deneklerin yüzde 95’inde ise kanserin aşının peşinden stabil hale geldiği ve büyümesinin durduğu açıklandı.

Aşı uygulaması esnasında deneklerden 23’ünde inflamasyon reaksiyonlarda doza bağlı bir artış gözlendiği aktarılarak, deneklerde gerilim düşüklüğü ve ateş yükselmesi benzer biçimde yan etkisinde bırakır görüldüğü açıklandı.

Hedef, 2030’da 10 bin hastayı tedavi edebilmek

Biontech, 2030 yılına kadar ortalama 10 bin kanser hastasını tedavi etmeyi hedefliyor.

Haber Deposu: İhlas Haber Ajansı (İHA)

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.