Ispanak diye almayın! Komaya sokuyor

07.12.2023
Ispanak diye almayın! Komaya sokuyor

[ad_1]

Kayseri Kent Hastanesi Acil Tıp Kliniği Uzmanı Doç. Dr. Ömer Salt, son bir ayda “güzelavrat otu”ndan zehirlenen 30’dan fazla hastanın tedavi edildiğini bildirdi.

Ispanak diye almayın! Komaya sokuyor

ensonhaber.com

Hastanelerde ot zehirlenmesi vakası…

Her insanın güzellik iksiri diye düşündüğü nebat, zehirli çıktı.

Doç. Dr. Ömer Salt, yazılı açıklamasında, güzelavrat otu olarak malum “atropa belladonna” tüketimine bağlı zehirlenme sebebiyle hastaneye başvurularda artış yaşandığını belirtti.

Güzelavrat otunun yeşil yapraklı bitkiler arasına karışıp büyüyen yabani bir tür bulunduğunu aktaran Salt, şunları kaydetti:

“Yeşillikler içinde”

“Son bir ay içinde olay sayımız neredeyse 30’u geçti ve bunların mühim bir kısmı da yoğun bakım ihtiyacı duydu. Halkın bilgilendirilmesi ehemmiyet arz ediyor. Ota güzelavrat denilmesi, bilhassa eski çağlarda hanımefendilerin güzelleşmek amacıyla bu otu sıvı hale getirilip gözlerine damlatarak göz bebeklerini büyütmesinden kaynaklanıyor. Ispanak şeklinde yeşil yapraklı bitkilerin arasına karışıyor.

Yüksek dozu komalık ediyor

Hastaların müracaat şikayetleri fazlaca değişik oluyor. Bazı hastalar ‘kendimi iyi hissetmiyorum’, ‘ateş bastı’, ‘idrarımı yapamıyorum’ diyor. Bazısı da hasta için ‘Evde oturuyorduk, ansızın kalktı, çöpleri karıştırmaya başladı. Hiçbir hastalığı yok’ diyor. Bazısı da ‘Ikimiz de aynı yemekten yedik, zehirlenmedik. Bizde bu şekilde bir tesir olmadı.’ diyor. Aslına bakarsanız onlara da söylüyoruz, bir ilacın ya da bir maddenin zehir olup olmadığını belirleyen şey dozudur. O hastaya denk gelen doz daha yüksek olduğundan bu tip emarelere niçin oluyor.”

Zehirlenmeden kaynaklı halüsinasyonların görüldüğünü, vücut ısısının ansızın yükselebildiğini özetleyen Salt, otun yüksek dozda alınmasıyla koma vakalarının da yaşanabildiğini açıkladı.

Salt, güzelavrat otunun en fazlaca ıspanak, kuzukulağı şeklinde yiyeceklerin arasına karışabileceğini, bu yiyeceklerin iyi temizlendikten sonrasında tüketilmesi icap ettiğini kaydetti.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.