2 ayda 1,87 milyon şahıs öldü

28.08.2023
2 ayda 1,87 milyon şahıs öldü

[ad_1]

Araştırmacılar, iki ayda 30 yaş üstü ortalama 1,9 milyon insanoğlunun yaşamını yitirmiş olabileceğini düşünüyor.

Çin'le ilgili koronavirüs tahmini: 2 ayda 1,87 milyon kişi öldü

AA

Koronavirüs salgını sebebiyle tüm dünyanın dikkatinin çevrildiği Çin, gene pandemi verileriyle konuşuluyor.

Pekin yönetimi, Aralık 2022’de, uyguladığı “sıfır olay” politikasından geri adım attı.

Bunun üstüne vakalar hızla artarken, iki ay içinde ölen insan sayısına ilişkin öngörü paylaşıldı.

ABD’nin Seattle şehrindeki Fred Hutchinson Kanser Merkezi’nden araştırmacılar, neticelerini JAMA Tıbbi Araştırma Ağı’nda yayınladıkları çalışmada, Çin’deki üç üniversitenin vefat ilanları ve ülkede yaygın kullanılan Baidu arama motorunda ölümle ilgili anahtar sözcük sorgularından elde ettikleri verilerle, Aralık 2022 ve Ocak 2023 tarihlerinde “ölüm fazlası” rakamlarına ilişkin tahminde bulunmuş oldu.

1,87 milyon insan ölmüş olabilir

Ölüm ilanlarında ve anahtar sözcük sorgularındaki önceki yıllara kıyasla artışı hesaplayan ve bunun genel nüfusa izdüşümünü icra eden araştırmacılar, ülkede koronavirüsün kitlesel ölçekte yayılmış olduğu iki ayda, 30 yaş üstü 1,87 milyon insanoğlunun hastalıktan ölmüş olabileceğini sonucuna vardı.

Araştırmacılar, başkent Pekin’deki Peking Üniversitesi ve Çinghua Üniversitesi ile ülkenin Heylongciang eyaletindeki Harbin Teknoloji Enstitüsü’nün Ocak 2016-Ocak 2023 arası yayınladığı vefat ilanlarında yapmış olduğu incelemede, Aralık 2022 ve Ocak 2023 tarihlerinde ölümlerin, önceki yıllara kıyasla kitlesel yayılmanın daha geniş olduğu Pekin’deki üniversitelerde yüzde 400, Harbin’deki üniversitede ise yüzde 56 arttığını tespit etti.

Ek olarak, “sendrom takip verisi” olarak adlandırdıkları Baidu sorgularını çözümleme eden araştırmacılar, söz mevzusu dönemde arama motorunun endeksinde “cenaze evi”, “kremasyon” (naaşın yakılması işlemi), “krematoryum” (naaşların yakıldığı yer) ve “defin” sözcüklerinin Çin anakarasındaki tüm bölgelerdeki artış sıklığını hesapladı.

Anahtar sözcüklerin sorgulanması arttı

Araştırmacılar, ülkenin batısında uzak ve dağınık bir bölge olan Tibet Özek Bölgesi haricinde ülkenin tüm eyalet ve bölgelerinde ölümle ilgili anahtar sözcüklerinde sorgulanma sıklığında artış bulunduğunu gözledi.

Pekin ve Harbin’de üniversitelerdeki ölüm ilanlarının artışı ile ölümle ilgili sözcüklerin sorgularındaki artış içinde yakın bağıntı bulunduğunu tespit eden araştırmacılar, karşılaştırmalı verilerden ülke genelindeki ihtimaller içinde ölüm fazlasının izdüşümünü yapmış oldu.

Araştırmacılar, koronavirüs tedbirlerinin kaldırılmasını izleyen iki ayda, 30 yaş üstü nüfusta geçmiş yıllara kıyasla 1,87 milyon fazla ölüm olduğu yönünde kestirimde bulunmuş oldu.

‘Ölüm fazlası’

Salgın hastalık dönemlerinde bir ülkede ölüm sayıları mevzusunda tereddütler olduğunda gerçek can kaybı sayısının tespit edilmesi için, nüfus istatistiklerinde güncel ölüm sayılarını geçmiş yıllarla kıyaslanarak “ölüm fazlasının” hesaplanması geçerli yöntem kabul ediliyor.

Çin’de 2021 ve 2022 yıllarındaki nüfus istatistikleri kıyaslandığında, 2021’de 10,14 milyon olan ölüm sayısının 2022’de 10,41 milyona çıkmış olduğu, iki yıl içinde 270 bin “ölüm fazlası” olduğu görülüyor.

Çin hükümeti, koronavirüs tedbirlerinin kaldırılmasının arkasından virüse bağlı ölüm istatistiklerini açıklamayı bırakırken salgının etkili olduğu iki ayda geçmiş yıllara kıyasla 60 bin fazla ölüm bulunduğunun tahmin edildiğini bildirmişti.

‘Sıfır olay’ politikası kaldırılınca bulaş arttı

Çin’de koronavirüs salgınının başından beri, “sıfır olay” olarak adlandırılan, büyük çaplı kapanma, karantina ve gezi kısıtlamalarını gerektiren salgın denetim tedbirlerinin 7 Aralık 2022’de ansızın kaldırılmasıyla vakalar hızla artmış, ülke bugüne dek görülen en büyük kitlesel yayılmayla karşı karşıya kalmıştı.

Çin Hastalık Denetim ve Önleme Merkezi, engellemelerinin kaldırılmasıyla ortaya çıkan salgın dalgasında nüfusun yüzde 82,4’ünü oluşturan, 1 milyardan fazla insanoğlunun virüse yakalandığının tahmin edilmiş olduğu bildirilmişti.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.