Eris varyantı, halkımız için gündem olmaya kıymet değil

20.09.2023
Eris varyantı, halkımız için gündem olmaya kıymet değil

[ad_1]

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de de görülen koronavirüsün Eris varyantı için endeşilenmeye gerek olmadığını kronik hastaların ve yaşlıların her zamanki şeklinde dikkat etmelerinin kafi bulunduğunu söylemiş oldu.

Fahrettin Koca: Eris varyantı, halkımız için gündem olmaya değer değil

AA & Ensonhaber

Türkiye’de Eris varyantı ilk olarak 2023’ün Eylül ayında tespit edildi. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, 15 Eylül’de yapmış olduğu açıklamada, Türkiye’de 9 kişinin Eris varyantı ile enfekte bulunduğunu belirtmişti. Koca, varyantın hasta etme gücünün düşük bulunduğunu ve kaygı mevzusu olmadığını söylemişti.

“Bunda kaygı edilecek bir şey yok”

Bakan Koca, mevzuyla ilgili toplumsal medya hesabından yapmış olduğu son paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

Koronavirüs, ta salgının başından beri devamlı mutasyona uğradı. Omicron varyantının peşinden da tüm dünya kolay tedbirler haricinde normale döndü. Bir virüs tamamen yok olmaz. Genel olarak, giderek daha zayıf varyantlara dönüşür. “Eris” adlı varyant, halen yaşamın düzgüsel şekilde sürdüğü ülkelerden sonrasında, sınırı olan sayıda vakada, vatanımızda de görüldü. Bunda kaygı edilecek bir şey yok. Bilim adamları üstünde konuşabilirler fakat halkımız için gündem olmaya kıymet değil. Yaşlılarımızın, kronik hastalığı olanların her zamanki şeklinde kendilerine dikkat etmelerini daha ilkin söylemiştim. İyi akşamlar.

Koronavirüsün alt varyantı Eris tehlikeli mi? Iyi mi korunuruz? Aşılara dirençli mi?

Eris varyantı, Omicron varyantının bir alt varyantıdır. İlk olarak 2022’nin sonlarında Cenup Afrika’da tespit edildi ve o zamandan beri dünya genelinde 50’den fazla ülkede yayıldı.

Eris varyantı hakkında hemen hemen oldukca fazla informasyon yok. Sadece, Omicron varyantı ile benzer özelliklere haiz olduğu biliniyor. Bu özellikler içinde yüksek bulaşıcılığı ve aşılara karşı kısmi direnci içeriyor.

DSÖ’ye bakılırsa izlenmesi ihtiyaç duyulan bir varyant

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), Eris varyantını “izlenmesi ihtiyaç duyulan bir varyant” olarak sınıflandırdı. Bu, varyantın yakından izlenmesi ve daha çok informasyon toplanması gerektiği anlamına geliyor.

Türkiye’de Eris varyantı ile ilgili gelişimleri kovuşturmak için Sıhhat Bakanlığı’nın internet sayfası https://www.saglik.gov.tr ve toplumsal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

İşte Eris varyantı hakkında bilinenler:

Omicron varyantının bir alt varyantıdır.

İlk olarak 2022’nin sonlarında Cenup Afrika’da tespit edildi.

Dünya genelinde 50’den fazla ülkede yayıldı.

Türkiye’de ilk olarak 2023’ün Eylül ayında tespit edildi.

Hasta etme gücünün düşük olduğu düşünülüyor.

Aşılara karşı kısmi direnç gösteriyor.

[ad_2]

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.